Fitch, 2017’de Türkiye ekonomisinde ılımlı iyileşme bekliyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomisinde bu yıl sonunda yüzde 2,4, gelecek sene ise yüzde 2,8 oranında büyüme beklendiğini açıkladı. Ayrıca raporda, Türkiye ekonomisinde 2017 yılında “ılımlı ekonomik iyileşmenin” beklendiği ifade edildi. Kredi derecelendirme kuruluşunun “Küresel Ekonomik Görünüm” raporunda,  Türkiye ekonomisinde 2017 yılında “ılımlı ekonomik iyileşmenin” beklendiği,  büyümenin bu yılın sonunda yüzde 2,4, gelecek yılın sonunda ise yüzde 2,8  oranında gerçekleşmesini öngörüldüğü kaydedildi.
Raporda, Türkiye’de enflasyonun ise bu yıl sonunda yüzde 8,0  gerçekleşeceği, gelecek yıl sonunda ise yüzde 7,5 seviyesine gerilemesinin  öngörüldüğü belirtildi.

Politika faiz oranının bu yıl sonunda ve 2018 sonunda yüzde 9,0  seviyesinde seyretmesinin beklendiği kaydedilen raporda, dolar Türk lirası  kurunun ise bu yıl ve gelecek yıl yaklaşık 3,80 seviyesinde seyredebileceği yer  aldı.

Fitch’in küresel ekonomik değerlendirmesinde Türkiye’ye başlığı  altında,  “Fitch Türkiye ekonomisinde 2017 yılında iyileşmenin ılımlı olmasını  bekliyor. Tüketim ve kur oranı nedeniyle ithalat baskısı karşısında ihracattaki  ılımlı iyileşme net ticareti destekleyecek. Öte yandan tüketici güveni  hassasiyetini koruyor. Tüketim ve yatırımlardaki canlanmanın hızının, politik ve  güvenlik gelişmeleri tarafından belirlenmesi olası. Türkiye’de 2017 ve 2018  yıllarındaki büyümenin, 2015 yılının sonuna kadarki son 5 yıllık süreçte  kaydedilen yüzde 7,1 oranına kıyasla, ortalama yüzde 2,6 seviyesinde  gerçekleşmesini bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Raporda, “Ocak ayının ortasına kadarki iki aylık süreçte sert şekilde  değer kaybeden Türk lirası, yatırım algısındaki değişim ve sıkılaştırılmış para  politikası sayesinde iyileşti. Fitch halen haftalık repo faizinde bir artırım  beklemektedir.” ifadelerine yer verildi.

Türk lirasının halen geçen senenin aynı dönemine kıyasla düşük  seviyede olduğu belirtilin raporda, ekonomik aktivitedeki zayıflamanın, ücret  baskısının azalan etkisi ve fiyat ayarlamalarının katkısıyla bu yılı içerisinde  enflasyonun azalmasının beklendiği, fakat yine de hedeflenen seviyenin üzerinde  kalınabileceği kaydedildi.

Raporda gelişmiş ülkelerde yakın vadeli ekonomik büyüme görünümünün  devam eden politik belirsizliklere rağmen iyileştiği vurgulandı. Raporda gelişmiş ekonomilerin 2017 yılında ekonomik büyümesinin  ortalama yüzde 1,9’a, 2018’de ise yüzde 2,0 seviyesine yükselmesinin beklendiği  kaydedildi.

Gelişmiş ekonomilerde ekonomik ivmelenmenin ağırlıklı olarak ABD’deki  büyümeden kaynaklandığı, Avro Bölgesi ve Japonya’da büyüme görünümünün nispeten  durağan olduğu belirtildi.

Fitch’in raporunda ABD ekonomisini 2017 yılında yüzde 2,3, gelecek yıl  ise yüzde 2,6 oranında büyüme kaydetmesinin beklendiği, gelecek seneye ilişkin  büyüme beklentisinde 0,3 baz puan yukarı yönlü revizyon yapıldığı kaydedildi.

Avro Bölgesi’nin 2017 büyümesi için de 0,3 baz puan yukarı yönlü  revizyon yapıldığı, bu yıl bölgede büyümenin yüzde 1,7, gelecek yıl ise yüzde 1,6  seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi.

İngiliz ekonomisinin ise bu yıl sonunda yüzde 1,5 seviyesinde gelecek  sene ise yüzde 1,3 seviyesine büyümesinin beklendiği kaydedildi.Raporda gelişen ekonomilerde ise bu yıl büyümenin yüzde 4,7, gelecek  sene ise yüzde 4,8 oranında gerçekleşmesini öngörüldüğü kaydedildi.

Küresel büyümenin ise 2017 yılının sonunda yüzde 2,9, gelecek sene  sonunda ise yüzde 3,0 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi.

Raporda ABD Merkez Bankası FED’in bu yıl içerisinde toplam üç kez,  2017-2018 yılları içerisinde ise toplam yedi kez faiz artırmasının beklendiğini  kaydetti.

Rapora ilişkin değerlendirmede bulunan Fitch Ratings Başekonomisti  Brian Coulton, “Güçlü istihdam piyasaları ve tüketici harcamaları, destekleyici  olan mali politikalar ve gelişen piyasalardaki dengelenme, gelişmiş ekonomilerde  geçen yılın ikinci yarısında büyümenin iyileşmesine yardımcı oldu. Dahası  senkronize şekilde yapılan iş dünyası anketleri, gelişmiş ekonomilerde büyüme  ivmesini 2017 yılının başında da devam ettiğini gösteriyor.” ifadelerini  kullandı.

Coulton rapora ilişkin olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Genel olarak yakın vadede daha çok ABD’de beklenenden daha hızlı bir  parasal politika genişlemesi olabileceği ve ABD özel yatırımlarında daha hızlı  bir iyileşme olabileceği beklentileri nedeniyle  görünümde yukarı yönlü bir  izlenim varsa da aşağı yönlü riskler de büyük. ABD’de yeni yönetim tarafından  agresif korumacı ticaret politikalarının uygulanması, misilleme yapılmasına neden  olabilir. Bu iş dünyası güvenini baskılayarak, küresel kur volatilitesini  artırabilir.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir