Dışişleri Bakanlığı: 147 Ülkede 5 bin 531 Türkiyeli Mahpus Var

Dışişleri Bakanlığı, diğer ülkelerde mahkum olan, hapishanelerde hayatını kaybeden ve Türkiye’ye nakledilen mahpusların durumunu açıkladı. Açıklamaya göre, 147 ayrı ülkede toplam 5 bin 531 tutuklu ve hükümlü Türkiye vatandaşı bulunuyor.

2008-2016 arasında 293 mahkum da Türkiye’deki hapishanelerde cezasını tamamlaması için nakledildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, son sekiz yılda Türkiye dışında yargılanıp hapis cezası alan Türkiye vatandaşlarını sormuştu.
Bakanlık, yurtdışındaki Türkiye vatandaşlarının “adil yargılanması için” Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi’nin himayeye ilişkin hükümleri çerçevesinde her türlü girişimin yapıldığını da ekledi.

Ayrıca, Dışişleri Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı görevlilerince cezaevlerine düzenli ziyaretler gerçekleştirildiği, bazı temsilciliklerdeki hukuk danışmanlarınca vatandaşlara hukuki danışmanlık hizmeti verildiği ifade edildi.

Elçiliğe haber verme hakkı
“Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesinin” “Gönderen Devlet Uyrukları ile Temas” başlıklı 36/b maddesine* göre, yurtdışında hakkında önleyici tedbir alınan vatandaşlar talep ettiği takdirde, o ülkedeki elçiliğe haber veriliyor.

Tutuklu ve hükümlü sayıları, haklarında bilgi verilmesini istemeyen vatandaşlar ile birden fazla vatandaşlığı bulunanları kapsamıyor.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://bianet.org/bianet/insan-haklari/184218-147-ulkede-5-bin-531-turkiyeli-mahpus-var

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir