Le Pen’in Dokunulmazlığı Kısmen Kaldırıldı

Avrupa Parlamentosu, Ulusal Cephe Partisi (Front National, FN) lideri ve cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen’in dokunulmazlığının kaldırılmasını onadı. Paris Nanterre savcısı, IŞİD’in infaz fotoğraflarını paylaşan Le Pen’in dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etmişti. Bugün Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oylamayla, dokunulmazlığın kaldırılmasına karar verildi.

Bianet’in Le Monde web sitesinden derlediği haberde, Le Pen’in dokunulmazlığı sadece bu soruşturma kapsamında kaldırıldı. Dokunulmazlığın kaldırılması, Avrupa Parlamentosundaki Ulusal Cephe vekillerine asistan istihdam ediliyormuş gibi gösterildiğine dair şüpheler nedeniyle başlatılan soruşturmayı ise kapsamıyor.

Fransa yasalarına göre, şiddet içeren görüntüleri yayınlayanlara 3 yıl hapis ve 75 bin Avro para cezası veriliyor.

Ne olmuştu?
Le Pen, gazeteci Jean-Jacques Bourdin’in BFMTV ve RMC kanallarında yaptığı yorumlarda, Ulusal Cephe ile IŞİD arasında paralellik kurması üzerine, 16 Aralık 2015’te Twitter hesabından IŞİD’in yaptığı üç infazla ilgili fotoğrafları “İşte IŞİD bu!” mesajı ile yayımlamıştı. Tepkilerin ardından ABD’li gazeteci James Foley’in infazına ilişkin fotoğrafı silen Le Pen, diğer iki fotoğrafı kaldırmayı ise reddetmişti.

Nanterre savcılığı, “şiddet içeren görüntülerin yayılması” suçlamasıyla Le Pen hakkında soruşturma başlatmıştı.

Savcılığın talebi üzerine, Avrupa Parlamentosu (AP) Hukuk İşleri Komisyonu, Pazartesi günü bir oylama yaparak Le Pen’in dokunulmazlığının kaldırılmasına karar verilmişti.

Bugün ise Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda nihai oylama yapıldı.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir