HAKİM, Mardin Kuruköy’deki zulmün aydınlatılmasını istedi

Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), günlerdir sokağa çıkma yasağı altında olan Mardin’in Kuruköy Köyü’nde yaşananların aydınlatılmasını ve soruşturma başlatılmasını talep etti. 
Sokağa çıkma yasağı boyunca ağır insan ve hayvan hakları ihlâllerinin yaşandığı belirtilen Kuruköy’de yaşayan insanların, çocukların, hastaların ve hayvanların ihtiyaçlarının ne şekilde karşılandığının sorgulandığı başvuruda, konuyla ilgili soruşturma başlatılıp başlatılmayacağı da soruldu.
“Ağaçlar köklerinden sökülmüş, onlarca hayvan öldürülmüş”
Konuyla ilgili açıklama yapan Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü Burak Özgüner, “Kuruköy’de ağaçlar köklerinden sökülmüş, onlarca hayvan ölmüş, öldürülmüş, açlığa mahkûm edilmiş. Bölgeden gelen tanıklardan çok ağır insan hakları ihlâlleri yaşandığını duyuyoruz. Evler yıkılmış, insanların özel eşyaları ortalığa saçılmış. 60 hanelik bir köy ne amaçla günlerce ablukada tutulur?  Bu nefreti anlamlandırabilmemiz mümkün değil. Bu zulmü hayvanlara, insanlara reva görenler, bu gözü dönmüş insanlar toplumdan izole edilmeli” diye konuştu.
Nusaybin’e bağlı Kuruköy Köyü’nden günlerdir sağlıklı bilgi alınamaması ve köyde yaşanan hak ihlâlleri TBMM gündemine taşınırken, köyde çok sayıda hayvanın öldüğü ve öldürüldüğüne ilişkin fotoğraflar da sosyal medyada paylaşıldı. HAKİM, hem bu ölümler hem hak ihlâlleri hem de köydeki güncel durum hakkında bilgi almak için bir dizi sorunun cevaplandırılması konusunda Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Mardin Valiliği, Mardin İl Jandarma Komutanlığı, Mardin İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, Mardin İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Mardin İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Mardin İl Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ile Nusaybin Belediyesi’ne Başbakanlık üzerinden başvurdu.
HAKİM’in ilgili kurumlarca cevaplandırılmasını talep ettiği sorular şöyle:
 
1. 2017 yılında, Kuruköy Köyü’nde hangi tarihlerde ve hangi gerekçelerle sokağa çıkma yasağı ilân edilmiştir? Sokağa çıkma yasağı sürmekte midir? En son sokağa çıkma yasağı hangi tarihte başlamış ve son bulmuştur? (Mardin Valiliği)
 
2. Sokağa çıkma yasağı süresince 39 kişinin gözaltına alındığı basında çıkan haberlerde belirtilmiştir. Bu kişiler, Türk Ceza Kanunu’nun hangi maddeleri gerekçe gösterilerek gözaltına alınmıştır? Toplam kaç kişi gözaltına alınmış, gözaltından sonra serbest bırakılmış ve hangi TCK maddesi hukukî dayanak alınarak tutuklanmıştır? (Adalet Bakanlığı, Mardin İl Jandarma Komutanlığı)
 
3. Aynı köyde, oldukça yaşlı bir adamın darp edilerek gözaltına alındığına ilişkin fotoğraflar sosyal medya ortamında ve basında yer almıştır. Söz konusu yaşlı adam, sokağa çıkma yasağı kapsamında bulunan yerde görev yapan asker ve kolluk kuvvetlerine nasıl bir tehdit oluşturmuştur ki bu derece darp edilerek gözaltına alınmıştır? Bu olay, orantılı güç kullanımı kapsamında mı değerlendirilmektedir? (Mardin İl Jandarma Komutanlığı, Mardin Valiliği)
 
4. Yine aynı köyde, birçok vatandaşın toplu şekilde darp edildiği, çocuklara psikolojik şiddet uygulandığı, son derece ağır insan hakları ihlâllerinin yaşandığına dair bilgileri içeren yazılı soru önergesi, bir milletvekili tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulmuştur. Söz konusu yazılı soru önergesinde yazılanların doğruluğu nedir? İddiaların soruşturulması için herhangi bir adlî ya da idarî soruşturma başlatılmış mıdır? Gereken soruşturmanın ivedilikle başlatılmasını talep ederiz. (İçişleri Bakanlığı)
 
5. Bahsi geçen yazılı soru önergesinde, köyde yaşayan hayvanların kullanılan kimyasal gazdan etkilenerek ve günler süren sokağa çıkma yasağı nedeniyle açlık ve susuzluktan hayatını kaybettiği bilgileri yer almaktadır. Bu bilgileri doğrulayacak şekilde, çok sayıda hayvanın hayatını kaybetmiş olduğunu gösteren fotoğraflar sosyal medya ortamında paylaşılmıştır. Bu hayvanlar ne şekilde ve hangi amaçla ölmüş ve öldürülmüştür? Bahsi geçen köyde toplam kaç hayvan hayatını kaybetmiştir? (Mardin Valiliği, Mardin İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Mardin İl Jandarma Komutanlığı)
 
6. Aynı köyde, sokağa çıkma yasağı boyunca yaşamını yitiren insan olmuş mudur? Olmuş ise bu insanların sayısı kaçtır, kaçı sivil, kaçı asker ve kolluk kuvvetidir? (Mardin Valiliği)
 
7. Söz konusu köy genelinde yoğun suç şüphesi var ise neden günlerdir sokağa çıkma yasağı ile abluka uygulaması sürdürülmektedir? Suçlu olduğu iddia edilen kişilerin yakalanması ve 60 hanelik bu köydeki yaşamın olağan hâle getirilmesi için neden çaba sarfedilmemektedir? (Mardin Valiliği)
 
8. Sokağa çıkma yasağı boyunca köyde bulunan canlıların yaşamsal ihtiyaçları ne şekilde karşılanmaktadır? Köyde bulunan insanların ne gibi ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmaktadır, ihtiyaçlar karşılanmakta mıdır? Köydeki hayvanların yaşamsal ihtiyaçları kim tarafından, nasıl karşılanmaktadır? Bu görev birilerine verilmiş ise bu kişi ya da kişiler, bu konuda bilgi sahibi midir? Köydeki sokak hayvanları için düzenli olarak besin ve su sağlanmakta mıdır? (Mardin Valiliği)
 
9. Sokağa çıkma yasağı boyunca, köyden kaç kişi, sağlık hizmeti, tıbbî yardım alması için hastaneleri sevki yapılmıştır? Sokağa çıkma yasağı altındaki köyde, insanların düzenli olarak kullanmak zorunda oldukları ilaçlar, tıbbî araç ve gereçler vatandaşlara sağlanmakta mıdır? (Mardin Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü)
 
10. Köyde bulunan çocukların stressiz, sağlıklı bir şekilde gelişim ve yaşam hakkı, eğitim hakkı nasıl sağlanmaktadır? Bu konuda alınmış olan önlemler nelerdir? (Mardin İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, İl Millî Eğitim Müdürlüğü)
 
11. Köyde bulunan ve sokağa çıkma yasağı boyunca kaç hayvan yaralanmıştır? Hayvanları Koruma Kanunu’na göre “güçten düşmüş hayvan” statüsünde olan bu hayvanlar, ilgili mevzuat gereği en hızlı şekilde bakımevlerine ulaştırılmış mıdır? (Mardin İl Orman ve Su İşleri Müdürlüğü, Nusaybin Belediyesi) 
 
12. Birçok kez basında haber olan Kuruköy’de yaşanan insan ve hayvan hakları ihlâllerinin araştırılması, tespiti hâlinde yaptırımla sonuçlandırılması için herhangi bir girişimde bulunulacak mıdır? (İçişleri Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.