Yargı Asbestli Yıkımı Durdurdu

Ankara’da tarihi Havagazı Fabrikası’nın kansere neden olan asbest tespit edilmesine rağmen gerekli önlemler alınmadan başlayan yıkımı mahkeme kararıyla durduruldu. Ankara 7. İdare Mahkemesi, yıkımın sürmesinin telafisi güç veya imkansız sonuçlar doğurabilecek nitelikte olduğunu belirterek, yıkım işleminin yürütmesini durdurma kararı verdi.

Yıkımı geçtiğimiz hafta başlayan fabrikada 350 ton asbest bulunduğu belirtiliyordu. Buna rağmen ne yıkımda çalışanlar, ne de çevre halkı için herhangi bir önlem alınmadan yıkıma başlanmıştı. Meslek odaları, özel bir firmaya yaptırdıkları raporda inşaatın çevresinde yüzde 40 varan oran asbest tespit ettiklerini duyurmuşlar, raporla birlikte yıkımın durdurulması için İdare Mahkemesi’nde dava açmışlardı.

Başvuruyu değerlendiren Ankara 7. İdare Mahkemesi, ‘telafisi güç veya imkansız zararlar doğurabilecek nitelikte bulunması nedeniyle’ Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin savunmasını beklemeden yıkım işleminin yürütmesini durdurdu. Karar gereği belediyenin 30 gün içinde savunmasını mahkemeye iletmesi gerekiyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir