Photo Credit To İrlandalı sığır, 12 günlük bir yolculuktan sonra Türkiye'ye varıyor. Saçları yolculuktan dışkılarla lekelidir. Fotoğraf: Uluslararası Animals

Avrupa’dan Türkiye’ye ithal edilen hayvanların dövüldüğü, elektrik şoku verilerek katledildiği videoları ortaya çıktı

Avrupa’dan Türkiye ve Ortadoğu’ya ithal edilen hayvanlara şiddet uygulandığını belgeleyen gizli videolar ortaya çıktı. Sığır ve koyunların dövüldüğü, elektrik şoku verilerek hunharca katledildikleri görülüyor. 

Dağ Medya-AB ülkelerinden canlı olarak ihraç edilen hayvanların rutin olarak istismara, yasa dışı ulaşım yolları ile insanlık dışı katliamlara maruz kaldıklarına ilişkin yapılan bir araştırma ortaya çıktı.

Guardian’ın elde ettiği gizli  videolar ve fotoğraflar, AB ülkelerinden canlı sığır ve koyunları dövülerek, elektro şok ile ,kapalı alanlarda günlerce tutularak, dışkı içinde bırakılarak Avrupa hukukunu ihlal eden koşullarda Avrupa’dan Türkiye ve Ortadoğu’ya nakledildiklerini gösteriyor.

Hayvanların ulaştığı noktalarda korkunç koşullarda katledildikleri anlaşılıyor. Çekilen film Fransa, Romanya ve Litvanya’nın sığır ve koyunları sık sık boyunlarını sıkarak, tekmeledikleri görülüyor.

Görüntüler Avustralya’nın hayvan hakları savunucusu Animals International tarafından sekiz ay boyunca toplandı ve Hırvatistan’da ve altı Ortadoğu ülkesindeki gizli ajanlar, Avrupa limanlarından kalkış noktalarına kadar olan varış yerlerine hayvanları takip etti.

Topladıkları kanıtlar, kampanyacıların ziyaret ettiği hemen hemen her ülkede bazı Avrupa yasalarının ihlal edildiğini açıkça ortaya koyuyor. Avrupa mevzuatı, hayvan ihracatının  tüm yolculuk boyunca  bakım standartlarını da olması gerektiğini savunuyor.  Standartlar, “Hayvanlar ihraç edilirken kurumların/kişilerin görevlerini şiddet ya da gereksiz korku, yaralanma ya da acı çekmeye neden olan herhangi bir yöntem olmadan yerine getirmesi gerektiğini belirtir; Nakliye ve yükleme süreci, yaralanma ve acıdan kaçınmak için tasarlanmalı, muhafaza edilmeli ve işletilmelidir ve nakliye gecikmeden ve mümkün olan en az gecikme ile gerçekleştirilmelidir.” denir.

Hayvan hakları, nakliye ve taşıma yasaları konusunda uzmanlaşmış bir İtalyan hukuk firması olan Conte & Giacomini konuyla ilgili, “Sahnede gösterilen nakillerin, [Nakliye hayvanlarının korunmasıyla ilgili 1/2005 No’lu Avrupa Komisyonu Yönetmeliği] ihlalinde olduğunu düşünebiliriz.” diyor.

“Ayrıca, Avrupa Adalet Divanı kararına ve 1/2005 No’lu EC yönetmeliğinin yorumuna göre, üye ülkelerin yetkili makamları bu nakillerde yetkili kılmamıştır. Hükümlerin karşılanmasını sağlayamadıklarını “söylüyor.

Hırvatistan’daki bir AB limanındaki video, Almanya, Macaristan, Romanya, Polonya ve Slovenya’nın da aralarında bulunduğu Beyrut’a giden bir gemiye yüklenmeyi bekleyen en az beş Avrupa ülkesinden gelen hayvanların yer aldığını gösteriyor. Sığır ve koyunlar gemiye yüklenirken anüse elektrik çarpmasıyla vuruluyor, şoklanıyorlar. İşçilerin tekneye attıkları koyunlar yer alıyor, ineklerin dik rampalara tırmanmaya çalışırken birbirlerinin üzerine düşerek geri geri gittikleri yer alıyor.

Türkiye’de bir limanda çıkan görüntüler, yaklaşık iki hafta yolculuktan sonra İrlanda’dan gelen bir tekneden sığırların boşaltıldığını gösteriyor. Yolculuktan sonraki ayağı boyunca taşınacak küçük ve açık üstü bir kamyona sıkıştıklarından, saçları yolculuktan dışkılarla kalınlaşmış gözüküyor.

Fransa’dan ihraç edilen bir inek bacağından asılı. Fotoğraf: Uluslararası Animals

Filistin’de, kalabalık bir kamyonun arkasında yolculuk eden sığırların korkuluklara şiddetle fırlatıldığı görülüyor .

Avrupa mevzuatı, AB’nin ihraç hayvanlarını, nihai varış noktalarına kadar yüklenene kadar kapsamakta. Görüntüler ve videolar vahşice katledilen hayvanların birden fazla ülkede tekrarlanan olayları gösteriyor. Ürdün’de bir sokak pazarında, boğazını kestikten sonra kanla kalmış kaldırımda bir koyunun spazm yaşadığı görüntülerini görüyorsunuz. Aynı görüntüler Türkiye’de bir mezrada, Fransız sığırların bacakları bir bacak ile tavana asılarak, teker teker atılıyor ve boğazları tekrar tekrar kesildiğinde şiddetle bükülüyor.

2011’de  Avustralya’da yapılan bir araştırmada hayvanların Endonezya’ya ihraç edilmesi ile ilgili kötü muameleyi ortaya koyuyor ve halkın tepkisi ve oluşan kamuoyu ile yeni düzenlemeler yapılıyor. İthal işlemleri Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün hayvan refahı tavsiyeleri ile uyumlu olmasını gerektiriyor.

*Guardian‘ın haberinden derlenerek haber hazırlanmıştır.

 

 

Yorumlar

yorumlar

Post source : Guardian

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: Kalkandelen: Veganistler hayvanların sömürülmesine dayalı bir üretim sistemine karşı çıkıyor | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir