“Mülteci çocukların dörtte üçü yolculukları sırasında yetişkinler tarafından şiddete uğruyor”

UNICEF yeni yayınlanan bir raporunda, Kuzey Afrika’dan İtalya’ya uzanan Orta Akdeniz göç yolunda mülteci çocuklara ve kadınlara yönelik cinsel şiddet, sömürü ve istismar olaylarının sürekli olarak yaşandığı konusunda uyardı. Raporda kadın ve çocukların sık sık gözaltına alındığına da dikkat çekiliyor.
“Çocuklar için Ölümcül bir Yolculuk: Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya Uzanan Göç Yolu” başlıklı rapor, Sahraaltı Afrika’dan Libya’ya ve buradan da deniz yoluyla İtalya’ya tehlikeli bir yolculuk yapan mülteci çocukların karşılaştıkları riskleri ayrıntılı şekilde ele alıyor.

Raporda, görüşülen mülteci çocukların dörtte üçünün yolculukları sırasında yetişkinler tarafından şiddet gördüklerini ve tacize ya da saldırıya uğradıkları bildirdikleri belirtildi.

Görüşülen kadınların ve çocukların neredeyse yarısı ise yolculukları sırasında, çoğu zaman birden fazla kez ve farklı yerlerde olmak üzere, cinsel istismara uğradıklarını söyledi.

Rapora göre, geçen yıl Libya’dan yola çıkarak Akdeniz’i aşmaya çalışan en az 4 bin 579 kişi, yani girişimde bulunan her 40 kişiden biri hayatını kaybetti. Ölenlerin en az 700’ünün çocuk olduğu tahmin ediliyor.
UNICEF konuyla ilgili verdiği bilgiler şöyle:

* Çocuk ve kadınların büyük bölümü kaçakçılara yola çıkmadan önce ödeme yaptıklarını söyledi. Yaptıkları anlaşmalar sonucu çoğu borçlanmak zorunda kalarak istismara, kaçırılmaya ve insan ticaretine karşı savunmasız hale geldi.

* Kadınlar ve çocuklar ayrıca Libya’da gerek hükümetin gerekse silahlı milislerin denetimindeki gözetim merkezlerinde aşırı kalabalık ve güç koşulların hüküm sürdüğünü ve yeterli yiyecek ve barınma imkânları bulunmadığını ifade etti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir