Ayıların avlanmasını engelleyen yasak kaldırılıyor

Yavrularıyla birlikte kış uykusuna yatan anne ayıları ve mağaralarda yavrularını yetiştiren kurtların avlanmasını engelleyen yasa geri çekildi. Yaban hayvanlarının neslinin tükenmesine neden olacak bu  korkunç haber, ABD’den. Sayısız ayı ve kurt familyasının nesli artık tehlikede. ABD Temsilciler Meclisi, ülkedeki korunaklı yaban hayatı alanlarında vahşi av taktiklerini yasaklayan yasayı geçtiğimiz hafta geri çekti.

Kırmızı Tilki’nin haberine göre yeni yasa tasarısına göre, avcılar Alaska’da milyonlarca metrekareye yayılmış olan doğal yaşam alanlarındaki mağaralara girebilecek. Tasarı yasalaşırsa, avcılar kış uykusuna yatmış anne ayılarını ve yavrularını, yavrularını yetiştirmek için mağaralara çekilmiş olan kurt ailelerini öldürebilecek.
ABD İnsancıl Topluluğu (HSUS, Humane Society of United States) başkanı Wayne Pacelle “Temsilciler Meclisi’nin bu kararı, tüm hayvanseverlerin vicdanını sarsmalı,” şeklinde konuştu. “Eğer Senato ve Başkan bu tasarıyı onaylarsa, kurt ailelerinin mağaralarda öldürüldüğüne, ayıların uçaklarla kovalanıp, demir tuzaklarla ve kapanlarla barbarca avlandığına tanık olacağız.”

Tasarı yasalaşırsa, avcılar kurtları ve ayıları yemekle kandırabilecek, yakın mesafeden vurabilecek, öldürücü aletler ve kısa menzilli silahlar kullanabilecek.
Avın yasal olmasını destekleyenler bile, yasağın kaldırılmasına karşı çıktı. Temsilciler Meclisi üyesi Mike Fitzpatrick, geçtiğimiz yıl zalimce yöntemlerin yasaklanmasının ardından, “[z]alimce yöntemler, çok sayıda yerli Alaska yırtıcılarının öldürülmesine neden oldu. Artık, yalnızca geleneksel, izne dayalı avcılığa izin veriliyor,” şeklinde konuşmuştu.

2016 yılında Alaska’da gerçekleştirilen kamuoyu yoklamasında, zalim av yöntemlerin yasaklanmasını talep eden oylar çoğunluktaydı.

Kış uykusundaki hayvanların avlanmasına izin veren yasa değişikliği teklifinin ardında ise, arazi istimlakı tartışmaları yatıyor. Arazi piyasalarında etkili olan bazı çıkar gruplarının, federal sınırlar dahilindeki yaban hayatı koruma alanlarının ilgili eyaletlere ve özel mülkiyete devredilmesi için hem federal düzeyde hem de eyaletler düzeyinde kulis çalışmaları yürütüldüğü biliniyor. Eleştirilerin odağında ise, federal yasalar olmadan, yaban hayatı ve doğal yaşam alanlarının, burada yaşayan canlıların savunmasız olduğu görüşü öne çıkıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir