Hollanda’da esrar üretimini yasallaştıran yasa tasarısı kabul edildi

Hollanda’da parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde Salı günü yapılan oylamada kenevir bitkisinin kapsamlı üretimini yasallaştıran yasa tasarısı kabul edildi. Tasarının yasalaşması için parlamentonun üst kanadı Senato’nun onayından da geçmesi gerekiyor. Ancak Senato’daki oylamanın 15 Mart’ta düzenlenecek genel seçimler öncesinde yapılması beklenmiyor.

Hollanda’da şahsi esrar kullanımı 1976 yılından bu yana yasal bir uygulama. O tarihten bu yana “Coffee Shop” adı verilen kafelerde 5 grama kadar esrar satışı ve evlerde en fazla 5 kenevir bitkisi yetiştirmek serbest. Hollanda’da birçok belediye suç çetelerinin kaçak kenevir üretimine engel olmak için kenevir yetiştirmek için lisans verme taraftarı.

Yasa teklifi, Demokratlar 66 (D66) partisinden Milletvekili Vera Bergkampf tarafından parlamento gündemine getirilmişti. Bergkamp, “Halkın sağlığı için bu bitkinin nerede yetiştiğini bilmek önem taşıyor” diyerek bu öneriyi hazırlamıştı.

Ancak yasa tasarısına karşı çıkanlar da kenevir üretiminin yasallaşmasının uluslararası hukuki yükümlülüklerle bağdaşmadığını ve uyuşturucu bağımlısı gençlerin sayısını artıracağı görüşünü savunuyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir