Photo Credit To http://technologyandhumanrights.org

III. Ulusal Yeni Medya Çalışmaları Kongresi, Alternatif Bilişim Derneği tarafından 9-10 Mart 2017 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek. Kongrenin ana teması ise “Hak odaklı yeni medya”. Kongreye medya, tanıtım ve eğitim desteği veren Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği de, “Hak Odaklı Veri  Atölyesi”  düzenliyor.

2017 Yeni Medya Kongresi  Hak Odaklı Veri Atölyesi’nin Kapsamı Şöyle:

Yer: Ankara  | Tarih: Mart 2017 | Tema:Hak Odaklı Veri  |Atölye Süresi: 2 Saat
Katılımcı Sayısı: Max.50 | Konuklu atölyenin yürütücüsü: AVVGD adına Pınar Dağ

Kapsam:

Hak odaklı veri sistemi ve kullanımı nasıl sağlanır?

Günümüzün içinde bulunduğu küresel dijital iklimde akıllı telefonlar şiddetin görüntülerini belgeleyebilir, dağıtabilir, çoğaltabilir. Uydular, dronlar çok uzaklardaki afetlere yönelik değerlendirmeler yapıp, raporlar verebilir. Toplanan sosyal medya  verileri, siyasi protestolar hakkında gerçek zamanlı bir farkındalık sağlayabilir. Tüm bu olumlu tabloya rağmen; teknolojik fayda riskler/zararlar açısında bakıldığında  kendi içinde zorluklar ve fırsatlar yaratabiliyor. Bu teknolojiler, ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmek, kötüye kullanımı önlemek ve zarar görmeyi önlemek için sorumlu bir şekilde nasıl kullanılabilir? Hak odaklı veri sistemi ve kullanımı nasıl sağlanır? Sivil toplum örgütleri, kalkınma ajansları yeni veri odaklı yaklaşımlar geliştiriyorlar. Veriler her zaman bu alanlar için önem taşırken, dijital ve ağ teknolojilerinin yapısı veriyi toplama, depolama, analiz etme yönünden giderek daha hızlanıyor. Ancak bu hızlılık olumluluk gibi gözükse de bu yeni teknolojilerin getireceği olumlu ve olumsuz etkileri tam olarak anlamayı sağlayamıyor ve bu da bilinçli karar almayı zorlaştırıyor. Veri okuryazarlığı kapsamında veri biliminin çevremizi  nasıl etkileyebileceğini henüz bilmiyoruz. Hayatımızın sosyal, finansal yönlerini değiştiren teknolojilerin aynı zamanda adalete hitap etme potansiyeline sahip olup olmadığı da belli değil.

Bu kapsamda hak odaklı veri atölyesi kesişen endişeler arasında dünyada hak odaklı veri politikaları geliştiren “The engine room,  International Data Responsibility Group, Responsible Data Forum ve UN Global Pulse” kurumlarının nasıl çalıştıklarına yer verecek.

Ve örnek bir çalışma olarak New York Belediyesi’nin açık veri bölümünde geliştirdiği “Open Animal Abuse” çalışmasından ilham alınarak Dağ Medya tarafından oluşturulan, “Türkiye’de hayvanlara yönelik şiddetin görünürlüğü için istismar verilerinin toplanması” projesinin veri seti paylaşılarak üzerine tartışma ve çalışma yapılması sağlanacak ve atölyede aşağıdaki sorulara yanıt aranacak:

  • Hak odaklı veri analizleri  karar alma süreçlerinde nasıl kullanılmalı?

  • Veri toplama, analiz etme hak savunucularının uygulamalarını nasıl şekillendirir?

  • Belirli riskleri barındıran veri araçları ve teknikler  ile veri aktivistleri nasıl etkileşim içinde olmalı?

  • Hak odaklı veride genel ilkeler oluşturulabilir mi?

    YMK tüm programı için tıklayınız

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir