Photo Credit To ALPEREN OCAKLARI ISTANBUL IL BASKANI KURSAT MICAN 26 HAZIRAN'DA YAPILACAGI DUYURULAN LGBT ONUR YURUYUSUNU YAPTIRMAYACAKLARINI SOYLEDI(FOTO: MEHMET AKTARAN / ISTANBUL DHA)

Onur yürüyüşlerini tehdit eden Alperen Ocakları başkanı “halkı kin ve düşmanlığa tahrikten” yargılanacak

2016 İstanbul LGBTİ+ ve Trans Onur yürüyüşlerini tehdit eden Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican, halkı kin ve düşmanlığa tahrikten yargılanacak. “Hakaret, tehdit, kişiler arasında ayrımcılık yapmak” suçlarından ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

 

Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican 2016 LGBTİ+ ve Trans Onur yürüyüşlerini tehdit ettiği için “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve halkın bir kesimini sosyal sınıf din mezhep cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçundan yargılanacak.

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ve Halkevleri yetkililerinin suç duyurusunu değerlendiren Cumhuriyet Savcısı Kürşat Mican’ın “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve halkın bir kesimini sosyal sınıf din mezhep cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçunu işlediği kanaatine varıldığını belirterek şunları kaydetti:

“Şüpheli Kürşat Mican’ın 25/11/2016 tarihinde Segbis aracılığıyla alınan ifadesinde, Alperen Ocakları Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfının İstanbul İl Başkanı olduğunu, bahse konu basın açıklamasına kendisinin yaptığını, basın açıklamasından önce Ramazan ayında LGBT grup yöneticilerinin 19/06/2016-26/06/2016 günlerinde İstanbul Taksim Meydanında yürüyüş yapacaklarını, “Recep ve Şaban’ın aşkına Ramazan bize engel olamaz” şeklinde sözler sarfettiklerini, bunu Türk toplumunun manevi yapısı nedeniyle meydan okuma olarak gördüğünü ve basın açıklamasını yaptığını, atılı suçun unsurlarının oluşmadığını, maksadının kamu görevlilerinin bu konuya dikkatinin çekilmesi olduğunu, konuşmadaki ifadelerinin buna yönelik olduğunu, LGBT grubuna karşı bir engellemesinin olmadığını beyan etmiştir.

“Müşteki şikayet dilekçeleri, şüpheli savunması, bahse konu konuşmanın içeriğini gösterir İnternet haber sitelerine ait ekran görüntüleri ve tüm soruşturma evrakı birlikte değerlendirildiğinde, şüphelinin konuşmasında kullandığı “İsmi onur yürüyüşü olan ama aslı ahlaksızlık olan ve toplumun sinir uçlarına dokunan bu tip ahlaksızlıkların normalleştirilmesine müsade etmeyeceğiz, biz her şeyi göze aldık direk yürüyüşü engelleyeceğiz, biz şimdi uyarıyoruz, önceden olacakları bildirdik, bundan sonra olacakların sorumlusu biz değiliz” şeklindeki ifadelerin Halkı Kin ve Düşmanlığı Tahrik ve Halkın Bir Kesimini Sosyal Sınıf Din Mezhep Cinsiyet, Bölge Farklılığına Dayanarak Alenen Aşağılama niteliğinde olduğu, şüphelinin atılı suçu işlediği kanaatine varılmıştır.”

Savcı, Kürşat Mican hakkında “Hakaret, tehdit, kişiler arasında ayrımcılık yapmak” suçundan kovuşturmaya yer olmadığına dair ek karar verildiğini belirtti. Davanın ilk duruşması 6 Haziran saat 09.05’te, İstanbul 44. Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Ne olmuştu?

Sosyal medyada örgütlenen Müslüman Anadolu Gençliği isimli bir grup, 19 Haziran Trans Onur Yürüyüşü ve 26 Haziran’da gerçekleştirilecek 2016 LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne karşı ‘Onursuz sapıkları yürütmüyoruz’ adlı bir etkinlik çağrısı yapmıştı.

Alperen Ocakları Vakfı İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican da homofobik ve transfobik nefret söyleminde bulunarak 26 Haziran LGBTİ Onur Yürüyüşü’nü tehdit etmişti. Geçtiğimiz yıllarda da küçük bir grup olarak Onur Yürüyüşü zamanı İstiklal Caddesi’nde toplanan, provokasyon yaratan ancak yürüyüşü engelleyemeyen Alperen Ocakları’nın başkanının ifadeleri şöyleydi:

“İsmi onur yürüyüşü olan ama aslı ahlaksızlık olan ve toplumun sinir uçlarına dokunan bu tip ahlaksızlıkların normalleştirilmesine, özendirilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Tepkimiz çok net ve sert olacaktır. Mübarek bir ayda hep aynı şeyleri yapıyorlar. Değerlerimiz hiçe sayarak alay edercesine bizimle dalga geçiyorlar. Sayın devlet yetkilileri bunlarla bizi uğraştırmayın. Ya gereğini yapın ya da biz gereğini yapacağız. Biz her şeyi göze aldık direk yürüyüşü engelleyeceğiz. Devletimizin de milli değerleri göz önünde bulundurarak buna dur demesi gerekiyor. Çünkü bu normal bir özgürlük değil. Biz şimdi uyarıyoruz. Önceden olacakları bildirdik, bundan sonra olacakların sorumlusu biz değiliz.”

Tehditler hakkında İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği ve İnsan Hakları Derneği birlikte suç duyurusunda bulunmuş, Mican ve tehdit eden diğerlerinin yargılanmasını talep etmişti. Halkevleri de ayrıca suç duyurusunda bulunmuştu.

Tepkilerin ardından Mican yürüyüşleri tehdit etmediğini öne sürerel, “Ben gidelim Taksim’e sopalarla kovalayalım demiyorum” demişti.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://kaosgl.org/sayfa.php?id=23119

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir