Hayatları tehlikede: Kaplanların obez olduğu hayvan parkına tepki

Çin’deki bir hayvan parkındaki obez Sibirya kaplanları sosyal medyanın gündeminde. Hayvanların obez ve sağlıksız olarak tutulduğu parka tepki verildi. Born Free (Özgür Doğanlar) Derneği  yöneticilerinden Chris Draper’ın da dediği gibi, obez kaplanlar sevimli değil, hayatlarını tehlikeye sokacak biçimde obezler. Draper, “obez kaplan fotoğrafları sosyal medyada eğlenme amaçlı paylaşılıyor. Bu fotoğrafların ardında yatan sorunun farkında olan çok az insan var,” diyor.

Çin’in Harbin Şehrindeki Sibirya Kaplan Parkında çekilmiş bu fotoğraflar, Draper’a göre, birden fazla ciddi sorunu göz önüne seriyor. Bunlardan ilki, bu hayvanların aşırı beslendiği ve sağlıksız oldukları.

Draper, “Hiç bu kadar şişman kaplan görmemiştim. İlk bakışta sağlıklı görünebilirler, ancak aşırı şişmanlık kaplanların eklemlerine ve diğer organlarına zarar verir, yürüme ve hareket becerilerini kısıtlar. Obezite, bir kaplanın türe mensup diğer kaplanlarla ilişkisini de bozar,” diyor.

Konuyla ilgili bazı raporlara göre, park ziyaretçilerinin kaplanlarını beslemesine izin veriliyor. Park yöneticilerinin ihmali, kaplanların ziyaretçiler tarafından beslemesine izin vermekle sınırlı değil. Bazı raporlarda, ziyaretçilerin kaplanlara canlı tavuk attığı iddia ediliyor!

Draper, “eğer bu tesis canlı hayvanla beslemeye, yani insanların canlı tavuk satın alıp aslanlara atmasına izin veriyorsa, bu son derece vahşi ve skandal boyutunda etik dışı bir uygulamadır,” diyor.

Söz konusu parkta canlı hayvanla beslemeye izin verilip verilmediği henüz doğrulanmadı. Draper, “Çin’deki bazı tesislerde  bu uygulamaya izin verildiğini biliyoruz. Bu, ziyaretçi çekmek için izin verilen bir uygulama. Yalnızca tavuk değil, bazı tesislerde kaplanların önüne canlı oğlak ve kuzu da atılıyor,” diyor.

Draper, kaplanların yaşam alanlarının da endişe verici olduğunu söylüyor:

“Fotoğraflarda, çok sayıda kaplanın bir arada tutulduğunu görüyoruz. Bu onların doğasına aykırı. Kaplanlar sürü hayvanı değildir. Onları gruplar halinde tutarsanız, yaşam alanları sağlıksız hale gelir, gerilim inanılmaz yükselir. Bir alana çok sayıda kaplan kapatıldığında, hareket alanları da daralır. Salgın ve obeziteye bağlı hastalıkların görülme riski de artar.”

Draper, “eğer kaplanlara yemek arama şansı, yaban hayatında olduğu gibi eşeleme ve yiyecek peşinde koşma fırsatı verilmezse, kasları gelişmez ve yağ birikimi başlar.”

Kaplanların obez olduğu bu kaplan parkı, ne yazık ki Çin’de hayvanların kötü koşullarda kapalı tutulduğu tek tesis değil.  Ocak ayında, Çin’deki bir sirkten de insanların bir kaplanı masaya bağlayıp üzerine çıktığını gösteren görüntüler ortaya çıkmıştı.

Bir hayvanat bahçesinde de, görevlilerin bir ayıyı bağlayarak sirk sahnesine doğru sürüklediği ortaya çıkmıştı.

Ancak sirk, hayvanat bahçesi ya da hayvan parklar da, bu eziyetler de Çin’le sınırlı değil. Draper “bu evrensel bir sorun,” diyor.

“Kuzey Amerika ya da Avrupa’daki hayvan parklarına ya da hayvanat bahçelerine gittiğinizde de benzer eziyetler görürsünüz. Muhtemelen bu kadar alenen eziyetlerden kaçınıyorlardır. Ama aşırı şişman kaplan ya da fil göreceğinizden eminim”, diyor.
Çin’de, Obez kaplanların kapalı tutulduğu hayvan parkına karşı tepkiler büyüyor.

“Buna bir son vermeleri gerekiyor. Hayvan parklarında tutulan hayvanların beslenmesi, davranışı ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için önerileri ciddiye almaları gerekiyor.”

Draper, hayvanat bahçelerini eğlence yeri olan görenlere de sesleniyor:

“Çin’de ve dünyanın diğer yerlerinde bu parkları ziyaret edenler durup düşünmeli: Bu korkunç durumdaki kaplanları görmenin nesi eğlenceli? Bu görüntüler, acıma ve merhamet hissini tetiklemeli.”

Hayvanat bahçelerinde ve sirklerinde kötü koşullarda tutulan kaplanlara, ayılara, aslanlara, maymunlara, fillere yardım etmek için bir imza kampanyası başlatıldı. Dünya ölçeğinde hayvan hakları ihlallerine karşı mücadele eden Born Free (Özgür Doğanlar) Derneğine bağış yaparak da çalışmalarına destek olabilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://kirmizitilki.com/2017/02/14/obez-kaplanlarin-tutuldugu-parka-tepkiler-buyuyor/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir