Şnitzel’e sansür

Kurul, Eser İşletme Belgesi için prömiyerini 16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde yapmaya hazırlanan Son Şnitzel filminden“bazı sahnelerin çıkarılmasını” istedi.

 

Dünya yok olmak üzeredir. Büyük Türk Devleti başkanı, gezegeni terk etmeden önce tavuk şnitzel yemek ister ve yaveri Kamil’i, yemeği hazırlamakla görevlendirir. Kamil ne yapıp edip şnitzeli bulmak zorundadır; dünyadaki son tavuk en son 200 sene önce görülmüş olmasına rağmen…

Kadrosunda Haluk Bilginer, Serkan Keskin ve Şevket Süha Tezel’in yer aldığı, 22 dakikalık “The Last Schnitzel” (Son Şnitzel) filmi, eser işletme belgesi alma sürecinde sansürde yeni bir adıma gidildiğine şahit oldu.

Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu, Eser İşletme Belgesi için İstanbul Telif ve Sinema Müdürlüğü’ne başvuran ve prömiyerini 16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde yapmaya hazırlanan “Son Şnitzel” filminden “bazı sahnelerin çıkarılmasını” istedi.

The Last Shnitzel filminden önce, kurul böyle bir istekte bulunmuyor direkt reddedildiğini haber veriyordu.

Değişiklik yapmayı reddeden yönetmenler, belgeyi alamadılar ve Son Şnitzel filminin Türkiye’de Eser İşletme Belgesi talep edilen festivallerde gösteriminin mümkün olmayacağını belirttiler.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir