Bakanlık bütçesinden %0,078’lik bir sadaka, milyonlarca sokak hayvanını kurtarır mı?

Burak Özgüner

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Bakanlığa bağlı kuruluşların 2017 bütçesi, geçtiğimiz ay TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Bakan Veysel Eroğlu, bakanlığının icraatlarını genel kurulda yaptığı konuşma ile milletvekillerine sundu ve yeni bütçenin hayırlara vesile olmasını diledi. Ancak kabul edilen 2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı, ne insanlara ne doğaya ne de hayvanlara pek “hayırlı” olacağa benziyor.

Bakan’ın konuşmasının tamamını başından sonuna izledim; içinde doğadan, yaşamdan yana olan, gerçekten ekolojik dengenin ve hayvanların “işine yarayacak” elle tutulur bir proje maalesef duyamadım, göremedim. Konuşmayı başından sonuna kadar büyük bir sabırla izlemek zorunda kaldım çünkü belki olur da hayvanlara dair ağzından bir laf çıkar diye ama çıkmadı… Orman ve Su İşleri Bakanlığı, yaban hayvanlarının ve kent hayvanlarının korunması, hayvan haklarının gözetilmesi konusunda yetkili ve görevli olan tek bakanlık.

Bakan’ın sempatikliğiyle milletvekilleri TBMM Genel Kurulu’nu  tam bir oyun bahçesine dönüştürmüşken Bakan Bey, bakanlığının yaptığı ağaçlandırma çalışmalarından; her vekil için bir fidan diktiklerinden bahsetti. Öyle bir ağaçlandırma seferberliğinden bahsetti ki zannedersiniz İstanbul’un Kuzey Ormanları’ndaki ya da maden tetkik ve sondaj çalışmalarıyla, yaşam düşmanı projeler ile çölleştirilen Anadolu topraklarındaki ağaçları kendileri yıkıma uğratmamışlar, katletmemişler… Sökülen, kurutulan milyonlarca ağaç, hektarlarca orman ve bu ormanlarda yaşayan milyonlarca hayvana ne oldu, hiç düşündüler mi acaba?..

Devamını okumak için:

http://www.sivilsayfalar.org/bakanlik-butcesinden-0078lik-bir-sadaka-milyonlarca-sokak-hayvanini-kurtarir-mi/

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.