45. İstanbul Müzik Festivali 600’ü aşkın sanatçıyı ağırlayacak

29 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde “Sıradışı” temasıyla gerçekleşecek 45. İstanbul Müzik Festivali’nin programı açıklandı.

Programında klasik repertuvarın yanı sıra yeni keşiflere, disiplinlerarası çalışmalara, multimedya öğelerinden yararlanan yapımlara ve farklı dönemler ve müzik türleri arasında etkileşim kuran performanslarla yer veren festival, St. Petersburg Rus Oda Filamornisi, Viyana Oda Orkestrası, Londra Oda Orkestrası, Ebéne Yaylı Çalgılar Dörtlüsü gibi topluluklardan Hüseyin Sermet, Fazıl Say, Alina Pogostkina ve Mathias Goerne gibi solistlere ve genç kuşak sanatçılara, 600 aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un 15 mekânında ağırlayacak.

Festivalin artık klasikleşmiş Aya İrini Müzesi, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Süreyya Operası gibi mekânlarına bu yıl Aya Yorgi Rum Ortodoks Kilisesi, bomontiada, Galata Mevlihanesi Bahçesi, Kapalıçarşı, Küd Dıpo Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi, Panayia Rum Ortodoks Kilisesi, Sait Halim Paşa Yalısı ve Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras gibi yeni mekânlar eklenecek.

2011 yılından bu yana, yerli ve yabancı bestecilere eser siparişleri veren festival, 45.yılında eser siparişini en ünlü klasik müzik bestecilerinden Philip Glass’e verdi. Philip Glass’ın son eseri “11. Senfoni”nin Türkiye prömiyeri, 16 Haziran akşamı şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası tarafından Aya İrini Müzesi’nde seslendirilecek.

Festival programında aynı zamanda Asuman Kafaoğlı-Büke tarafından hazırlanan Konsere Doğru konuşmaları programında, Hülya Düzenli, Mert Taner, Prof. Dr. Cem Say, Enis Batur, Nilüfer Kuyaş, Aydın Büke, Ercüment Cengiz, Tuna Kiremitçi, Küçük İskender ve Aykut Köksal gibi isimler konser öncesinde edebiyattan resme, felsefeden bilime farklı konularda sohbetler gerçekleştirecek.

Festival biletleri bu yıl 25 Şubat’ta satışa sunulacak. Öğrenciler festival etkinliklerini indirimli, konservatuvarların müzik ve şan bölümü öğrencileri ise ücretsiz olarak izleyebilecek.

Festival programına ve detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir