İsrail Cumhurbaşkanı’ndan yerleşim yasasına tepki

İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu, Çarşamba günü Washington’da Başkan Donald Trump ile yapacağı ziyarete hazırlanırken Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Filistinlilere ait topraklarda yasa dışı biçimde inşaa edilen yerleşimleri onaylayan yasal düzenlemeyle buna ilişkin Netanyahu hükümetinin tutumunu eleştirdi.

14. Kudüs Konferansı’nda konuşan Rivlin, geçtiğimiz günlerde Filistin topraklarında yasa dışı olarak inşaa edilen binlerce konutu yasallaştıran tasarının Knesset tarafından onaylamasına değindi. Uluslararası toplumda büyük tepki yaratan yasa ve Netanyahu hükümetinin düzenlemeye  ilişkin yaklaşımına tepki gösteren Rivlin “İsrail’de yerleşik diğer insanlarla birlikte yaşamak için siyasi bir yol bulmalıyız” dedi.

Ynetnews’a göre Rivlin, “Demokrasi ile Yahudi devleti  arasında bir çelişkinin olmadığını kanıtlamak için henüz hakimiyetimizi kurma kararını almadığımız yerlere ilişkin yasaları geçirmememiz gerektiği açıktır. İlk olarak hakimiyet ile ilgili pozisyonumuzun ne olduğuna karar vermeliyiz” sözlerini kullandı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : ANKA

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir