“Hayvanların bir an önce vegan olmamıza ihtiyacı var”

Abolisyonist Vegan Hareket İçeriğidir*

Fransa’da 2018 yılından itibaren mezbaha gözetim kamerası yerleştirilmesine karar verilmiş.

Pek çok refahçı sayfa ve örgüt bu kararı bir zafer olarak nitelendiriyor.

Oysa mezbahalarda ne olup bittiğini zaten biliyoruz, mezbahalar hayvanları öldürmek için var.

Hayvanları öldürmek için kurulan bir tesise bu “işlemi” denetlemek amacıyla kamera konmasının tek sebebi hayvanları öldürmenin “doğru” ve “ahlaken kabul edilebilir” yollarının olduğunun düşünülmesi.

Bu kameraların varlığının tek işlevi, mezbahada olan bitenin “yetkililer” tarafından takip edildiği ve her şeyin “hayvan refahı usullerine uygun” olarak gerçekleştirildiği konusunda hayvansal ürünleri talep edenlere güvence vermek olacak.

Ve mezbahalara bu kameralar refahçı-yeni refahçı derneklerin on yıllardır yaptıkları kampanyalar ve harcadıkları milyonlarca dolar sonucu yerleştiriliyor.

Onlarca yıllık çalışmanın tek sonucu topluma “her şeyin kontrol altında” olduğu, mezbahalarda hayvanların “standartlara uygun olarak” öldürüldüğü konusunda güvence verecek bir düzeneğe alkış tutmak.

Zaten bu “refah standartlarını” yani hayvanları kullanmanın ve öldürmenin güya “doğru”, “insani”, “merhametli” yolları olduğunu topluma anlatan da bu dernekler.

Refahçılık hiçbir işe yaramaz, refahçılık hayvan sömürüsünün halkla ilişkiler ayağıdır. Refahçıların zaferleri, hayvanların kayıplarıdır.

Hayvanlara gereken onları kullanmanın ve öldürmenin güya “merhametli” standartları değil.

Hayvanlara gereken öldürülürken bu manasız “standartlara” uyulup uyulmadığını denetleyen güvenlik kameraları da değil.

Hayvanların bir an önce vegan olmamıza ihtiyacı var.

Hayvanların, hayvan hareketinin bir an önce vaktini ve kaynaklarını toplumu hayvan kullanmanın güya “merhametli” biçimlerine değil veganlığa ikna etmeye ayırmasına ihtiyacı var.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir