Adil Kullanım Noktası uygulaması 2018’de kaldırılıyor

İnternet servis sağlayıcıların, abonelerin İnternet kullanımını kısıtlamak amacıyla belli bir miktardan sonra bağlantı hızlarını düşürmesi anlamına gelen Adil Kullanım Noktası (AKN) uygulamasıo, 2018 sonu itibarıyla kaldırılıyor.

Açıklamayı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptı. Arslan, Mayıs itibarıyla kademeli geçiş olacağını ve 2018 sonu itibarıyla uygulamanın tamamen kalkacağını söyledi. Bakan Arslan, “Özellikle gece kullanılan internet de kotadan düşülmeyecek.” dedi.

Bakan Arslan, “7 Şubat Dünya İnternet Günü ve Güvenli İnternet Merkezi Tanıtım Programı”nın açılışında yaptığı konuşmada, İnternet’in yeni bir kültürel mekan, gerçeklik, özgürlük alanı ve ekonomik bir pazar olarak ortaya çıkmasının, küresel değerlerin, alışkanlıkların hızlı bir şekilde değişmesini de sağladığını söyledi.

Arslan, 14 yıl önce 22 bin olan geniş bant İnternet abonesinin bugün 60 milyona yükseldiğini belirtti:

“Geleceğimiz olan gençlerimizin tüm yaşam tarzını etkileyen İnternet denen sanal mekanın başı boş bırakılmaması gerektiği bir gerçek. 3,5 milyar insanın İnternet kullanıcısı olduğunu, yaklaşık 2,5 milyar insanın aktif sosyal medya kullanıcısı olduğunu, 4 milyara yakın insanın mobil telefon sahibi olduğunu, mobil cihazlar üzerinden sosyal medyayı kullananların sayısının ise 2 milyarı geçtiğini düşündüğümüzde, sadece tedbir almanın yeterli olmadığını, bilinçlenmenin de büyük önem taşıdığını vurgulamak gerekir.”

AKN konusunda mayıs itibarıyla kademeli geçiş olacağını ifade eden Arslan, “AKN, 2018 sonu itibarıyla tamamen kalkacak. Özellikle gece kullanılan İnternet de kotadan düşülmeyecek.” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan da, “Dünyada İnternet kullanım yaşının 7’ye indiğini biliyoruz. 9-16 yaş arasındaki çocuklar İnternet’te en fazla zaman geçiren grubu teşkil ediyor” diye konuştu.

Sayan, terör örgütlerinin, propaganda yapmak, terör ve şiddeti teşvik etmek ve övmek, terörle mücadele eden güvenlik güçlerini hedef göstermek maksadıyla sosyal ağları etkin bir şekilde kullandıklarına dikkati çekerek, terörizmle mücadelede uluslararası iş birliğinin, küreselleşen dünyanın en büyük ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Arslan, basın mensuplarının PTT AŞ’ye 2017’de ne kadar eleman alınacağına ilişkin sorusu üzerine, PTT AŞ’ye bu yıl 2 bin 500 personel alınacağını söyledi. Arslan, “Özellikle büro, gişe ve dağıtıcı memurlar olmak üzere İstanbul’da 500 kişinin alım sürecini önümüzdeki hafta başlatıyoruz. Yıl içinde de bu kadroyu 2 bin 500’e tamamlayacağız. Güçlenen PTT’nin daha da büyüyebilmesi adına kadromuzu artıracağız.” diye konuştu.

Arslan, PTT AŞ’deki taşeron işçilerin durumuna ilişkin soruya da Türkiye’deki tüm taşeronların kamuda istihdamına ilişkin açıklama yapıldığını dile getirerek, “Hükümet olarak bu çalışmaları son aşamaya getirdik. Maliye Bakanlığımız nihai ayrıntıları çalışıyor. Bu ayrıntılar bittikten sonra bunu açıklayıp gereğini yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir