Yapay Öğrenmenin Matematiksel Temelleri

Nesin Matematik Köyünde “yapay öğrenmenin matematiksel temelleri” programı için başvurular başladı.

Tarih: 20-23 Nisan 2017 (Köy’e geliş 19 Nisan 2017, Köy’den çıkış 23 Nisan 2017) Not: Köy’den çıkış 24 Nisan 2017 tarihinde de olabilir.

Konu ve kapsam: İkincisini düzenlediğimiz bu yaz okulu kapsamında, son yıllarda biyoinformatik, finans, büyük veri analitiği gibi çok geniş bir yelpazede karşımıza çıkan yapay öğrenme konusu işlenecektir. İlk önce yapay öğrenmenin temel konuları genel bir çerçevede ele alınacak, ardından bu önemli alanda kullanılan matematiksel yöntemler anlatılacaktır. Ağırlıkla eniyileme (optimizasyon) ve benzetim (simülasyon) üzerine yoğunlaşılan programın son kısmında ise dağıtık ve paralel programlama araçları uygulamalar eşliğinde tanıtılacaktır. Dersleri tamamlayacak katılımcılara, yapay öğrenmede kullanılan uygulamalı matematik yöntemleri ve hesaplama araçları konusunda temel bir altyapı kazandırılması amaçlanmaktadır.

Eğitmenler:
Programda listelenen ders konuları sırasıyla şu dört akademisyen tarafından verilecektir:

  1. Sinan Yıldırım (Sabancı Üniversitesi)
  2. İlker Birbil (Sabancı Üniversitesi)
  3. Ali Taylan Cemgil (Boğaziçi Üniversitesi)
  4. Kamer Kaya (Sabancı Üniversitesi)

Hedef Kitle: Üniversitelerin lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına kayıtlı öğrenciler ile yapay öğrenme konusuna ilgi duyan akademisyenler yaz okulunun hedef kitlesini oluşturmaktadırlar. Dersleri takip etmek için temel bir analiz, lineer cebir ve olasılık bilgisi yeterli olacaktır.

Kontenjan: 40 kişi.

Daha fazla detay için tıklayınız

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir