İzmir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu: İstismar davalarında kamuoyu oluşması önemli

İzmir’in Bornova ilçesinde bugün, arkadaşının dedesi tarafından istismara uğrayan bir çocuğun davası görülecek. Davanın önemine vurgu yapan İzmir Barosu Çocuk Hakları Komisyonu avukatlarından İlke Erol, davanın ikinci duruşmasına gelindiğini ve karar duruşması olmasını beklediklerini söyledi. Sanığın ilk duruşmaya gelmediğini ve şu an tutuksuz yargılandığını belirten Erol, mağdur çocuğun mahkemeye çağrılmasını ve ifadesinin alınmak istenmesini ise doğru bulmadığını söyledi.
Eda Aktaş’ın Evrensel’de yer alan haberinde, özellikle çocuk istismarı davalarında kamuoyu baskısının önemine dikkat çeken Erol, “Hukuki düzenlemeler yeterli ama uygulamada sıkıntılar yaşanıyor. İstismar davalarında iyi hal indirimlerinin olmaması için hâlâ mücadele veriyoruz. Bu tür davalarda özellikle kamuoyu oluşturmak davaların sonuçlarını etkiliyor” diyerek kamuoyunu bu tür davaları takip etmeye çağırdı.
Türkiye’de cinsiyet eşitliğine dayalı bir eğitim sistemi olmadığının altını çizen Erol, “2 yaşındaki çocuğa şehvet duyan insanlar var. Bir kız çocuğunu bile cinsel obje olarak görebiliyorlar. Cinsiyet eşitliğine dayalı eğitim sistemi olsa bakış açısı ve zihniyet değişir. Tabii ki ülkeyi yönetenlerin de kışkırttığı ve kadını obje gibi gösteren bir ülke profiliyle karşı karşıyayız. Bu durumda da ne yazık ki cinsel suçlarda artış gözlemleniyor” diye konuştu.

İzmir çocuk istismarı vakalarında ikinci il durumunda bulunuyor. İzmir’de bir önceki yıl çocuk istismarı vakası 786 iken 2016 yılında bu sayı 1095’e çıktı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir