Güvercinleri hapsedip onlar üzerinden kumar oynuyorlar

Van’da “Güvercin severler buluşması” adı altında haftanın üç günü bir kahvehanede toplanan bir grup, gece geç saatlerine kadar besledikleri güvercinler üzerinden kumar oynuyor. Kumar oynatılan yerin camları ise Van Kedisi’ni resmi ile kamufle ediliyor.

Van’ın merkez İpekyolu ilçesine bağlı Bahçıvan Mahallesi’nde haftanın 3 günü gece saatlerinde bir kahvede toplanan 50’yi aşkın kişi, besledikleri güvercinler üzerinden kumar oynuyor. Pazartesi, Cuma ve Pazar geceleri “Güvercin severler buluşması” adı altında bir araya gelen grup, 2 TL’den başlayarak kademeli olarak 10 TL’ye kadar kendilerine uzatılan torbadan bir numara seçiyor. Torbanda numarayı tutturan kişi, 50’i aşkın güvercinden istediğini alıyor. Kumar geç saatlere kadar böyle devam ediyor.

Dihaber’de yer alan haberde, Kumar oynatıldığı için daha önce defalarca polis baskınına uğrayan kahvehanenin camları Van Kedisi ve güvercin resimleriyle kamufle edilmesi dikkat çekiyor. Kuytu bir yerde olan kahvehanenin giriş ve çıkışlarının ise kontrol altında olduğu görülüyor.

Ticari bir unvanı olmayan kahvehane haftanın 3 günü sadece bu iş için açık tutuluyor. Üzerinde kumar oynanan, papağanlı, dumanlı, kül dumanı, zeynep, sıfır, kızıl sıfır, süslü kuyruklu kuşlar yüksekten uçmaları ile tanınan güvercin çeşitleri olduğu belirtiliyor. Kendilerini “Güvercin severler” olarak tanıtan ve aynı zamanda evlerinde güvercin besleyen bu kişiler, besledikleri güvercinleri de satıyor.

Gazeteci Sibel Yükler,  Hayvan Hayvan Hakları İzleme Komitesi , Aydın Hayvan Hakları Barosu ve HAGİD adına suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı ve Çevre ve Orman Bakanı iletişime geçileceğini belirtti.

 

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir