Açık ders etkinliğinde dilin evrimi tartışılacak

Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenen BU+ Etkinlikleri kapsamında başlatılan Açık Ders etkinlikleri devam ediyor. 7 Şubat Salı günü, Doç. Dr. Mine Nakipoğlu başkanlığında “Dil, Beyin ve Evrim” konusu işlenecek. Dil olgusu, dilin evrimi, dil-beyin ilişkisi ve dilsel birimlerin beynimizde nerede ve nasıl temsil edildiği konularının tartışılacağı etkinliğe katılım ücretsizdir.

İnsan türünün belki de en büyük başarısı olarak adlandırabileceğimiz dil olgusunun evrimsel açıdan çok yakın bir zamanda 75.000-100.000 yıl önce ortaya çıktığı varsayılmaktadır. Son yıllarda dilbilim çalışmalarının temel ilgi odağı olan dilin evrimi ve dil-beyin ilişkisi konusunda önemli bir birikim edinmiş olsak da henüz dil olgusu gizemini sürdürmeye devam ediyor. Bu sunum dilin evrimi, dil-beyin ilişkisi ve dilsel birimlerin beynimizde nerede ve nasıl temsil edildiği konularına ışık tutmayı amaçlıyor.

Doktorasını 1998 yılında Dilbilim dalında University of Minnesota’da alan Mine Nakipoğlu’nun uzmanlık alanları psikodilbilim, dil edinimi ve nörodilbilimdir. Kendisi halen Boğaziçi Üniversitesi Dilbilim Bölümü’nde doçent doktor olarak görev yapmaktadır.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir