“Mersin Şehir Hastanesi açılışı, referandum için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ineceği” meydanların ilk gayri resmi durağı”

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Çiğdem Toker, Mersin Şehir Hastanesi’nin bugün yapılacak olan açılığını yazdı.  Yazar açılışı, “Erdoğan’ın referandum için meydanlara ineceği ilk gayri resmi durağı” şeklinde değerlendirdi.

Yazının bir bölümü şöyle, “Bugün Mersin Şehir Hastanesi açılacak. Kulislerde konuşulan: Açılış töreni, -tek adam rejiminin oylanacağı referandum için- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ineceği” meydanların ilk gayri resmi durağı.
Şehir hastaneleri, bu köşede sık işleniyor.

Nedenleri anımsatalım:

-Finansman “doğasında”, hastayı öncelikle turist/ve veya müşteri odaklı konumlayan anlayış yatıyor.
-Devletin şirkete “hasta sayısı” garanti ettiği hamasi nutuklarla gizleniyor.
-Yatak başına düşen kapalı alanın (Mersin’de 260 metrekare) gereksiz büyüklüğünün, maliyeti ne kadar şişirdiği saklanıyor.
-Şirketlerin, her alanı işletip gelir sağlayacağı gözden kaçırılıyor. Bu hizmetleri verdiği için devletin şirkete ayrı bir bedel ödeyeceği de.
Mersin Şehir Hastanesi, AKP iktidarının, Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle yaptırdığı, arazi verip yıllarca kira ödeyeceği 29 şehir hastanesinden ilk hizmete gireni olacak. Şehir hastanesinin açıldığı kentlerde, öteden beri hizmet veren mevcut kamu hastaneleri kapanıp, sağlık ekibiyle birlikte tek mekânda-merkezde birleşiyor.”

Yanının devamını okumak için tıklayınız:

http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/669852/Mersin_Sehir_Hastanesi.html

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir