Ücretsiz Adli Bilişim İncelemesi Kampı

Kariyer planlaması ülkemizde üniversite sonrasına kalıyor. Son sene mezuniyet telaşı ile dersler ve projelere yoğunlaşarak geçiyor. Bu durumu değerlendiren BÜSİBER (Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezi) yeni mezun üniversiteliler için ücretsiz 9-12 Şubat tarihleri arası 4 günlük Adli Bilişim İnceleme Kampı düzenliyor.

Ülkemizde kamu ve özel sektörde Siber Olaylara Müdahele Ekipleri (SOME) bulundurma zorunluluğu var ve adli bilişim inceleme yetkinliği bu ekiplerde aranıyor. Bu yüzden düzenlenen kamp konunun önemine işaret ediyor.

Adli bilişim bilgisayar ve akıllı telefon gibi cihazlarda tutulan veya onlardan iletilen ses, görüntü, veri, gibi bilgi varlıklarını, etkilerden, önyargılardan ve bozulmalardan mümkün mertebe koruyarak toplamak ve analiz etmek sürecidir. Böylece geçmişte yaşanan bir olayı canlandırabilmek mümkün olur. İnceleme süreçleri, dijital kanıtı, hukuksal açıdan kabul edilebilecek bir şekilde tanımlama, koruma, analiz etme ve sunma şeklindedir. Delil üzerinde kim, neyi, neden, ne zaman ve nasıl yaptı sorularına cevap aranır.

Bu düzenlenen bilişim ve hukuk öğrencilerine hitap eden disiplinler arası programda bir taraftan Adli Bilişim öğrenirken bir taraftan da spesifik vaka analizi gerçekleştirecektir. Program, keyifli bir öğrenme ortamında vaka incelemeleri ile teori ve pratiği bir araya getirecektir.

Eğitmen BÜSİBER danışmanlarından İbrahim Halil Saruhan.

Son Başvuru Tarihi 5 ŞUBAT 2017
Başvuru için:
http://siber.boun.edu.tr/adli-bilisim-kampi

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir