Önce kadınlar direndi, şimdi sıra bilim insanlarında

Atila Alpöge*

Keyif kaçırıcı bir olasılığı aşağı yukarı bir yıl önce vurgulamıştık.  [5 Mart 2016 tarihli bir yazıda.]  Bu, gerçek oldu ve Amerikalılar Trump’ı Beyaz Saray’a oturttular.  Adam koltuğuna oturur oturmaz ipsiz sapsız, ama popülist imzalar atmaya başladı.  Müslümanların ülkeye girmesine yasak…  Meksika duvarı…  Petrol hattı yapımına izin…  İlk başkaldıranlar kadınlar oldu.  Şimdi sırada bilim dünyası var.

Daha bir hafta önce yüzbinlerce kadın “kadını yalnızca seks oyuncağı” gibi gören bu kişinin seviyesizliğine direndiklerini ifade ettiler.  Yalnız Washington’da değil.  Amerika’nın tamamında.

trump2

Üstelik, dünyanın sayısız kentinde.

trump3

Şimdi, öyle anlaşılıyor ki, bilim dünyası başkaldırmaya hazırlanıyor.  Bu seferki karşı çıkışın nedeni bizim konumuz: ekoloji ve dünyanın geleceği.  Bakın şu anda neler dönüyor Washington’da!  Bakarsınız, binlerce bilgin de sokaklara dökülür.

Tam bir hafta önce, sosyal medya sitelerinden birinde beş on genç kendi aralarında yazışıyorlar, “Nedir bu rezalet!” diye.  Bir hafta içinde olay patlıyor ve onlara 230.000 kişi katılıyor.  Hepsinin de gündeminde bilim dünyası var.  Böylece ortaya bir hareket çıkıyor.  Hedefleri Washington’daki yeni rezalete direnmek.

Ne oluyor?  Nedir kafa tutmanın nedeni? Aklı başında olanların hayretle gözlediği gelişmeler yaşanıyor Washington’da.

Bir örnek: Federal Hükümet’in Çevre Koruma Ajansı (EPA) var.  Bundan böyle EPA’nın çevre koruma konusunda araştırma kurumlarına, üniversitelere, bilginlere parasal destek vermesi, proje başlatması durduruluyor.  Buranın başına, bir acele birini getirmiş Trump.  Oklahoma’nın eski başsavcısı.  Bu adam geçmişte EPA’nın birçok kararına ve tercihine karşı çıkmış olmakla biliniyor.  Militan bir tavırla.  Adam şimdi başköşeye oturmak üzere.  Senato’nun onayını bekliyor.

Tamam da, böyle bir onayı beklemeden EPA’nın içinde bir uyarı dağıtılıyor bütün çalışanlara.  Bundan böyle kimseye hiçbir bilgi veremeyeceklerine, kimseye işlerinin konusunda kişisel mesaj atamayacaklarına, çevre konusuna tam bir ambargo konulmuş olduğuna dair.

Ötesi de var.  Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde de benzeri bir uyarı dolaşmış.  Tarım Bakanlığı’nın araştırma birimlerinde de benzeri bir olay yaşanmış.

Böyle bir rezalet karşı tavır yaratmaz mı?  EPA’da konuşmak yasak madem ki, o zaman alternatif bir çözüm gelir.  Örneğin (@altUSEPA).  Millet meseleleri orada konuşuyor, orada açıklama yapıyor.  Abone sayısı 250.000’i bulmuş iki günde.  Ünlü NASA’ya da yasaklamalar gelmiş.  Bu saldırının yanıtı basit: (@RogueNASA).  Bir gün içinde 625.000 abone.

Saygın Washington Post gazetesine göre göre aylar önce planlanmış (uluslararası kapsamlı) bir salgın hastalıkları önleme ve korunma konferansı son dakikada iptal edilmiş.  Ama bir örgütlü toplum kuruluşu hemen devreye girmiş ve konferansı sahiplenmiş.

Çevre ve ekoloji konusunda çalışan bilim insanları son derecede endişeli.  Araştırmalarının bundan böyle finanse edilmeyeceğini düşünüyorlar.  Hatta mevcut çalışmalarıyla ilgili kayıtların yok edileceğinden endişe ediyorlar.  Öyle ki, bazı bilim insanları kurumlarında kullandıkları bilgisayarlardaki kayıtları bambaşka ortamlara aktarmaya başlamışlar.  Günün birinde birileri gelip bunlara el koyar ve silip atar diye.

Atila Alpöge, Ekogazete, 29.1.2017 / Yararlanılan kaynak: Stéphane Foucart, Le Monde, 29.1.2017

https://ekogazete.wordpress.com/2017/01/29/once-kadinlar-direndi-simdi-sira-bilim-insanlarinda/

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir