Photo Credit To arşiv

YSK, referandumda bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısını belirledi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), anayasa değişikliği halk oylamasında bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısını belirledi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, halk oylamasında bir sandık bölgesinde, mezra gibi toplu yerleşim birimlerinde ve 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 5. maddesinde sandık bölgesi oluşturulma işlemleri sırasında teşkil edilen sandık bölgelerinde oy kullanacak seçmen sayısı 410-415 olacak.

Köylerde ise seçmen sayısının 415’i aşmaması halinde bir sandıkta oy kullanılabilecek.Kararda, “halk oylaması sürecinin kısa olması nedeniyle herhangi bir aksamaya sebebiyet verilmemesi için Anayasa Değişikliği Hakkındaki Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanması beklenilmeksizin bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısının belirlenmesinin gerekli görüldüğü” belirtildi.

Kararda Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanun’un 2. maddesinde, “Anayasa değişikliğinin halkoylaması, ilgili Anayasa değişikliği Kanununun Resmi Gazetede yayımını takip eden altmışıncı günden sonraki ilk pazar günü yapılır” hükmünün bulunduğu da hatırlatıldı. Başbakan Binali Yıldırım dün, anayasa referandumunun nisan ayının ilk yarısında yapılacağını söylemişti. Yıldırım kesin tarihin YSK tarafından bu hafta içinde açıklanmasının beklendiğini de ifade etmişti.

Yorumlar

yorumlar

Post source : dağ medya, bianet, resmi gazete

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir