Photo Credit To Arşiv

Merkez Bankası’nın önlemleri doları sabitleyemiyor

İç siyasi gerilim ve referandum gündemi doların ateşini düşürmüyor. Merkez Bankası’nın tüm müdahalelerine rağmen bir süre duraksayan dolar yeniden basamak tırmandı. Güne 3,7820’den başlayan Dolar/TL kademeli şekilde yükselerek 3,82’yi aştı. TL’deki değer kaybı yüzde 1’e ulaştı. 

 
Merkez Bankası yılın ilk toplantısında faiz koridorunun üst bandını 75 baz puan yükselterek yüzde 8,5’ten yüzde 9,25’e çıkardı. Geç likidite borç verme faizini yüzde 10’dan yüzde 11’e yükseltti. Merkez Bankası politika faizine dokunmayarak yüzde 8’de tutarken faiz oranı da yüzde 7,25 düzeyinde sabit tutuldu.

 

MB kararının ardından Dolar/TL ilk etapta 3,73’lerden 3,82’li seviyelere yükseldi. MB bugün, 300 milyon dolar tutarında 1 hafta vadeli TL depo karşılığı Döviz depo ihalesi açtığını duyurdu. İhalede, faiz oranı dolar için yüzde 0,75 ve TL için yüzde 10 olarak belirlendi.

 
Bankacılar MB tarafından alınan kararların, piyasalarda global bazda bir bozulma olmaması halinde TL’de sert kayıpları engelleyeceğini, ancak önümüzdeki günlerde Fitch değerlendirmesi ve referandum sürecinin yanı sıra doların seyri de göz önüne alındığında TL’deki kırılganlığın devam edeceği görüşünde.

 

Yorumlar

yorumlar

Post source : Evrensel, Dağ Medya

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir