Başbakan Yıldırım: Referandum Nisan Ayında, Kesin Tarihi YSK Açıklayacak

Başbakan Binali Yıldırım referandumun 20 Nisan’a kadar yapılacağını söyledi. AKP İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Yıldırım referandumla ilgili kesin tarihi önümüzdeki günlerde Yüksek Seçim Kurulu’nun açıklayacağını söyledi.

“Nisan ayının ilk yarısında 20’sine kadar uygun bir tarihte yapılacak. Bu hafta içinde de kesin tarih YSK tarafından açıklanmış olur. “

Başbakan , referandum sürecinde MHP ile birlikte sahada olmayacaklarını da belirtti.

“MHP ile ortak kampanya yok, cumhurbaşkanımızla koordinasyon halinde güzel bir kampanyamız olacak.”

Yıldırım anayasa değişikliğiyle Meclisin etkinliğinin azalacağı iddiası ilgili olarak da şunları kaydetti:

“Hadi oradan, neresi azalıyor? Genel görüşme, yazılı soru önergesi, Meclis araştırması, kanun yapma, cumhurbaşkanını yargılama var. Bakanları sıraya, hesaba çekmeye hakkı var. Aslında Meclisin gücü artıyor. Niye? Yargının başındaki idari yapıyı da Meclis belirliyor, bir kısmını. Cumhurbaşkanı ile Meclis belirliyor. Cumhurbaşkanı, Meclis ne? İkisi de milletin iradesiyle seçilmiş iki tane yapı. Dolayısıyla yargıda da milletin bir şekilde iradesi yansımış oluyor.

“Esasen mevcut sistemde iktidar partisi ne diyorsa Meclis onu yapıyor, birbirimizi kandırmayalım.

“Ama yeni sistemde Meclis kendi tüzel kişiliğiyle, her milletvekili kanun teklifi verebilecek, bunu savunacak, yasalaşmasını sağlayacak. Milletvekillerinin gücü artıyor, milletvekillerinin memleket meselelerine daha fazla zaman ayırmasına imkan sağlıyor.

“Dolayısıyla bu söylenenlerin tamamı temelsiz, asılsız, kafa karıştırmaya yönelik. Milletimiz rahat olsun. Biz milletin işini zora sokacak, milletin geleceğini zora sokacak hiçbir icraatın arkasında olmayız.”

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: YSK, referandumda bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısını belirledi | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir