Birecik’te otomobilin çarptığı çizgili sırtlan öldü

Urfa’nın Birecik ilçesinde kimliği belirsiz sürücünün kullandığı aracın çarptığı çizgili sırtlan öldü.

Kaza dün gece Suruç- Birecik karayolunda meydana geldi. Sürücüsü ve plakası henüz bilinmeyen araç, yolun karşısına geçen çizgili sırtlana çarptı. Sırtlan ölürken, kimliği belirsiz sürücü aracıyla kaçtı.

Soyu tükenen canlılar arasında gösterilen ve bölgede 2013 yılında görülmeye başlanan çizgili sırtlanın ölümüne yol açan sürücünün kimliğinin belirlenerek yakalanması için jandarma tarafından çalışma başlatıldı.

Çizgili sırtlanın, Urfa’da genellikle Halfeti ile Birecik ilçelerindeki kayalık ve bozkır alanlarda yaşadıkları biliniyor.

Çizgili Sırtlan Hakkında

Sırtlangiller  familyasına ait, familyanın diğer üyelerinden daha küçük olan bir sırtlan türü. Yalnızca Afrika’da bulunan diğer sırtlan türlerinden farklı olarak bu türün Asya’da,hatta Türkiye’de yaşadığı ispatlanmıştır.

Çizgili sırtlan diğer sırtlanlardan (örneğin benekli sırtlan) daha zarif bir vücut yapısına sahiptir. 110 cm uzunluğa (+) ve 40–50 kg ağırlığa ulaşabilir. Sırtından bir sırada büyüyen kıllarını korkutmak için havaya dikebilir; böylece asıl olduğundan daha büyük gözükür. Rengi gridir ve tüm vücudunda belirgin siyah çizgileri vardır.

Yorumlar

yorumlar

Post source : Evrensel, dağ medya, vikipedi

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir