Binlerce kadın Trump’ı protesto etti

ABD’nin 45’inci Başkanı Donald J. Trump’ın yemin töreninin ertesi günü yüz binlerce kadın yürüyüşe geçti. New York’tan Los Angeles’a kadar pek çok kentte düzenlenen eylemlere, farklı ülkelerden de destek geldi. Kent yetkilileri, Washington’da dün 500 bin kişinin yürüdüğünü açıkladı. Dünyada 2 milyondan fazla kişiyi harekete geçirdiği tahmin edilen eylemin ABD tarihindeki, Vietnam Savaşı dönemi dahil en büyük tek günlük protesto olduğu tahmin ediliyor.

Ömür Şahin Keyif’in Birgün’de yer alan haberde, Başkan Donald Trump, seçim kampanyası boyunca kadınlara yönelik ayrımcı sözleri, tacizkâr ifadeler kullandığı ses kayıtları ve hakkındaki cinsel saldırı iddiaları nedeniyle, büyük tepki toplamıştı. ABD’de bir kesim, kampanya sürecinde, ayrımcı söylemin ‘normalleştiğini’ ve bu durumdan endişe duyduğunu ileri sürüyor. Önceki gün gerçekleşen ‘Kadın Yürüyüşü’nün hazırlıklarına bu kaygıyla, Trump’ın, 8 Kasım’da başkan seçilmesinden hemen sonra başlanmıştı.

Eylemin merkezi olan Başkent Washington’da 250 bin kişinin yürümesi bekleniyordu. Ancak öğle saatlerinde yapılan resmi açıklamada, bu tahminin ikiye katlandığı; 500 bin kişinin yürüyüşe katıldığı ifade edildi.

Erkeklerin de katıldığı eylemde, kadınların haklarından taviz vermeyeceği vurgusu yapılırken; işçi ve göçmen hakları, ifade özgürlüğü, sağlık hizmetine erişim hakkı, iklim değişikliğiyle mücadele, basın ve ifade özgürlüğü gibi konular da gündemdeydi. Pembe bereler takan eylemciler, Trump’a, politik ajandasını uygulamaya çalışırken, direnişle karşılaşacağı, sessiz kalmayacakları mesajı verdiler. Her kesimden her yaştan kadın ve erkeği buluşturan yürüyüşün politik çerçevesi ise devir teslim günü gerçekleştirilen protestolardan daha genişti. Tanınmış Demokratlar’ın da destek verdiği eylem bir ‘çeşitlilik kutlaması’ şeklinde yorumlandı.

Yürüyüşe sinemacı Michael Moore, insan hakları savunucusu, yazar Angela Davis’in yanı sıra oyuncu Scarlett Johansson ve şarkıcılar Alicia Keys ve Madonna gibi ünlü isimler de destek verdi.

IllInoIs eyaletinden, yürüyüş için, bağlı olduğu sendikayla birlikte gelen Debbie, bir marangoz. İnşaat sektöründe çalışan kadınların sesini duyurmak için burada. Kadınların “işten ilk atılanlar” olmasını istemiyor. Şöyle anlatıyor: “Sendikamıza bağlı 600 bin çalışanımız var bunların yalnızca yüzde 3’ü kadın. Daha çok kadının istihdam edilmesini istiyoruz. İşi yapamadığımızdan değil, yapabiliyoruz, ama genelde işten ilk atılanlar kadınlar oluyor. Yılın yarısında çalışamıyoruz. Erkekler ise tüm yıl çalıştırılıyor. Başkan Trump’ın, bu yürüyüşü görüp, neden burada eylem yapıyorlar diye düşünmesini istiyorum.”

Aynı sendikaya bağlı olan 25 yaşındaki Tesisatçı Zahraa Hill ise kadınlara yönelik ayrımcı sözlerini şaşkınlıkla karşıladığı Trump’ın eylemcileri göreceğine inanıyor, çünkü “birlik olduk ve güçlüyüz” diye ekliyor.

63 yaşındaki Linda Hutton, Maryland eyaletinden eylem için gelmiş. Barack Obama’nın adıyla anılan sağlık sigorta sisteminin kaldırılmamasını talep ediyor. Geçmişte kansere yakalanan Hutton, “Sigorta şirketleri daha önceden geçirilmiş bu hastalık nedeniyle poliçe imzalamıyorlar. Ancak mevcut sağlık sigortası sayesinde sigortalanabiliyorum” diye de ekliyor.

Philadelphia’dan bir gurup meslektaşıyla gelen Doktor Pheobe Askie de Hutton’la aynı fikirde. Bu sistemin yerine yenisi konmadan kaldırılması halinde, parası olmadığı için sağlık hizmeti almayı geciktirecek olan bir kesim içinden şu anda kestirilemeyen bir oranda ölümün yaşanabileceğini söylüyor. Durumu şöyle özetliyor: “Bazı hastalar; yemek yemek, barınmak ya da gelip bana muayene olmak arasında tercih yapmak zorunda kalıyor.”

Ohio eyaletinden gelen 68 yaşındaki emekli öğretmen ise “Buradayız çünkü Başkan Trump’ın kadınların hâlâ endişeleri olduğunu bilmesini istiyoruz. Trump, ’mutlu olmayan’lardan haberdar olmalı” diyor. Yeni Başkan’ın istifa etmesini değil, politikalarını onaylamayan kitleleri yok saymamasını istiyor.

Trump’ın istifa etmesini isteyenler de var. Washington’da yaşayan 65 yaşındaki emekli Herb Adam: “Trump da Kongre’deki bazı kişiler de adil ve meşru şekilde seçilmedi. Seçim sırasında pek çok oy geçersiz sayıldı, Cumhuriyetçiler tarafından yönetilen kentlerde oy vermeyi zorlaştırıcı düzenlemeler yapıldı. Demokrasi tıkandı. Öte yandan Rusya gibi pek çok dış ülkeyle iş ilişkileri var, bunlar Başkanlık yaparken çıkar çatışması yaratacak. Trump ya istifa etmeli ya da hukuk önünde suçlanmalı.”

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.birgun.net/haber-detay/500-bin-kadindan-trump-protestosu-144135.html

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir