Binlerce TKP’li 22 Ocak’ta İstanbul’da buluşuyor

Türkiye Komünist Partisi’nin yeniden siyasete dönmesi için yapılan çağrı sonrası binlerce TKP üyesi, 22 Ocak saat 15.00’de İstanbul Haliç Kongre Merkezi’ndeki buluşmada bir araya gelmeye hazırlanıyor. Toplantı TKP üyeleri dışında da büyük ilgi görüyor ve Haliç toplantısına büyük bir katılım bekleniyor.

Türkiye Komünist Partisi, binlerce üyesinin ortaya koyacağı bir iradeyle yeniden siyasete dönmeye hazırlanıyor. Yedi TKP üyesi tarafından 27 Aralık’ta yapılan çağrı ve 2014 yılında TKP’nin devamlılığı için sorumlu tutulmuş Heyet’in açıklaması ile TKP’nin binlerce TKP üyesi, 22 Ocak saat 15.00’de İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak buluşmada bir araya gelmeye hazırlanıyor. Bilindiği gibi 2014 yılında parti içinde yaşanan kriz sonucu ortaya çıkan farklı odakların ortak kararıyla TKP askıya alınmıştı.

Daha önce 8 Ocak’ta yapılması planlanan ancak 22 Ocak’a ertelenen buluşma öncesi 7 TKP üyesi tarafından yapılan çağrıda şöyle denilmişti:

“Emperyalizm topraklarımızı kanlı bir oyun alanına çevirmişse, gericilik kontrolden çıkmışsa, zorbalık ve adaletsizlik halkımızın sabrını sınıyorsa, işçi sınıfı üzerindeki yük ve baskı her geçen gün artıyorsa, her tarafı dökülmekte olan sömürü düzenine karşı gerçek bir seçenek oluşturulmadığı için insanlar yurdundan ümidi kesiyorsa, ülke Türkiye Komünist Partisi’ni çağırıyor demektir. Türkiye Komünist Partisi tarihi boyunca bu ülkede eşitliğin, özgürlüğün, aydınlığın sesi oldu. Şimdi bu sesi güçlendiriyoruz. Ülke Türkiye Komünist Partisi’ni, TKP partilileri çağırıyor. Son iki buçuk yıldır Türkiye Komünist Partisi’nin kurumsal sorumluluğunu üstlenen Heyet üyesi yoldaşlarımızın da yerlerini alacaklarını düşündüğümüz bir buluşma zorunlu ve acildir.”
Komünist Parti de bu çağrıya katıldığını bildiren bir açıklama yaparak TKP üyelerinin yapılacak toplantıyla partinin siyasal kaderine karar vermelerini istemişti. Komünist Parti Merkez Komitesi imzasını taşıyan açıklamada şu ifadeler yer alıyordu:

“İki buçuk yıl önce yaşanan iç sorun sırasında faaliyeti bir mutabakatla askıya alınan TKP’nin siyasal mücadelede yerini almasının zamanı gelmiştir. Bu yalnızca öznel sorunların aşılması için yeterli zeminin oluşmasıyla ilgili değildir. Türkiye’de işçi sınıfının hakiki temsilcisinin görkemli biçimde yerini almadığı bir zaman diliminin sonlanması zorunludur. Bu yönde bir çıkışın biricik tarihsel adresi olan TKP’nin yokluğu artık dayanılmaz hale gelmiştir.

Kaldı ki, 2014’te yaşananlar da dar anlamda bir iç sorun olarak görülemez. TKP geleneği ülkemizin içinden geçtiği siyasal iklimden ayrı görülemeyecek liberal-tasfiyeci bir saldırıya uğramıştır. Bu saldırı döneminin kesinkes kapanacağı bir buluşma her anlamda tarihsel öneme sahip olacaktır.

Geride bıraktığımız Pazar günü, 25 Aralık’ta TKP’nin hukuksal açıdan zorunlu olan resmi kongresi gerçekleştirildi ve Partinin tüzel kişiliği güvence altına alındı. Şimdi sıra TKP’nin, geleneğine sahip çıkanlar ve geleceğe sosyalist devrim perspektifiyle bakanlar tarafından siyaset sahnesinde yeniden ayağa kaldırılmasındadır.”
Açıklamada, yapılacak toplantının “TKP’nin yetkili kurullarını oluşturmakla kalmayacağı” belirtilmiş, “yeniden umudun örgütlenmesi için kollar sıvanacaktır” denilmişti.

Ulaşım koşulları nedeniyle 22 Ocak’a ertelenen toplantıyla ilgili Komünist Parti Merkez Komitesi’nin sosyal medyada yayılan çağrısı şu ifadeyle son buluyor:

Komünist Parti üye ve dostlarını 22 Ocak’ta saat 15.00’te İstanbul Haliç Kongre Merkezi’ne, tarihe bir kez daha tanıklık etmeye çağırmaktadır.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir