3 Gazeteci Tutuklandı, 3 Gazeteci Serbest

Gazeteciler Tunca Öğreten, Mahir Kanaat ve Ömer Çelik tutuklanırken, Metin Yoksu, Derya Okatan ve Eray Saygın adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

24 gündür gözaltında tutulan gazeteciler Tunca Öğreten, Mahir Kanaat ve Ömer Çelik tutuklanırken, Metin Yoksu, Derya Okatan ve Eray Saygın adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Diken editörü Tunca Öğreten, DİHA Diyarbakır Haber Müdürü Ömer Çelik, İstanbul muhabiri Metin Yoksun, BirGün çalışanı Mahir Kanaat, ETHA Sorumlu müdürü Derya Okatan ve Yolculuk Gazetesi İmtiyaz sahibi Eray Sargın 24 günlük gözaltının ardından dün adliyeye getirildi.

Savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle 8. Sulh Ceza Mahkemesine sevk edilen gazetecilerden Öğreten, Kanaat ve Çelik “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. Yoksu, Okatan ve Saygın adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Aralarında Diken’in eski editörü Tunca Öğreten’in de bulunduğu altı kişi 25 Aralık 2016’nın ilk saatlerinde evleri basılarak gözaltına alınmıştı.

Öğreten’in evinde üç saati aşkın bir süre arama yapılmış, tüm telefon ve bilgisayarlara el konmuştu. Gözaltına alınma gerekçesi olarak ‘terör örgütü üyeliği’ gösterilen Öğreten, Vatan Caddesi’ndeki emniyet müdürlüğüne götürülmüştü.

Sabah gazetesi dokuz gazeteci hakkında gözaltı kararı bulunduğunu duyurmuştu. Haberde gözaltı listesindeki gazetecilerin hacker grubu RedHack’le bağlantı kurmakla suçlandığı belirtilmişti.

Öğreten’in yanı sıra ETHA Sorumlu Müdürü Derya Okatan, kapatılan DİHA’nın Haber Müdürü Ömer Çelik ve muhabiri Metin Yoksu, Yolculuk gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ve Birgün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat, 25 Aralık 2016’dan bu yana emniyette tutuluyor. Gazeteci Okatan, 24 gündür açlık grevinde.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir