Anayasa Değişikliği| 8. maddeye 340 ‘evet’

Meclis Genel Kurulu, anayasa değişikliği görüşmelerine devam edilecek olan dördüncü güne gergin başladı. AK Parti ve CHP’li milletvekilleri, Çarşamba gecesi yaşanan ve AK Parti’den 2 milletvekilinin yaralanmasıyla sonuçlanan kavgayla ilgili birbirlerini suçladı. Oylanan 6. maddeye 343, 7. ve 8. maddeye ise 340 ‘evet’ oyu çıktı.

Teklifin çok tartışılan 8. maddesi, Anayasa’nın “cumhurbaşkanının görev ve yetkilerine” ilişkin maddesinde önemli değişiklikler getiriyor.

Anadolu Ajansı (AA), Meclis’te yapılan 481 milletvekilinin katıldığı oylamada 340 kabul, 135 ret oyu verildiğini bildirdi.

AA’nın haberinde maddeye ilişkin, “Cumhurbaşkanı, ‘devlet başkanı’ sıfatıyla Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk milletinin birliğini temsil edecek, anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını sağlayacak” ifadeleri yer aldı.

Buna göre, 8 madde Cumhurbaşkanı’na “kanunları yayımlamak” ve “tekrar görüşülmek üzere TBMM’ye geri göndermek” gibi yetkiler getiriyor.

Cumhurbaşkanı, “yürütme yetkisine ilişkin konularda” Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilecek, milli güvenlik politikalarını belirleyerek gerekli gördüğü tedbirleri alabilecek.

Cumhurbaşkanı ayrıca, “kanunların, TBMM İçtüzüğü’nün tümünün veya belirli hükümlerinin anayasaya şekil veya esas bakımından aykırı oldukları gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’nde iptal davası açabilecek”.

Cumhurbaşkanlığı seçimini düzenleyen 7. madde de kabul edilmişti
TBMM Genel Kurulu’nda Anayasa değişikliği teklifinin birinci tur oylamasında, Cumhurbaşkanlığı seçimini düzenleyen 7. madde de 340 oyla kabul edildi.

Oylamaya 483 milletvekilinin katıldı; 340 kabul oyuna karşılık 136 ret oyu verildi. 4 boş, 2 geçersiz oy kullanıldı.

Meclis’te kabul edilen maddenin getirdiği düzenlemeye göre, Cumhurbaşkanı, 40 yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilecek. Cumhurbaşkanı en fazla 2 kez görev yapabilecek.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir