Yeni tür şebek keşfedildi

Çin’in güneybatısında yaşayan yeni bir şebek türü keşfedildi. Bilim insanlarının söz konusu primat üzerindeki çalışmalarının sürdüğü ancak yeni araştırmaların hayvanın farklı bir tür olduğunu ortaya koyduğu belirtildi.

Şebek, kendisini keşfeden Star Wars(Yıldız Savaşları) hayranları tarafından Skywalker hoolock şebeği(Hoolock tianxing) olarak adlandırıldı.

BBC’ye konuşan Londra Zooloji Derneği’nden Dr. Sam Turvey, “Bu bölgede çok sayıda türün nesli doğal yaşam ortamlarının ortadan kaybolması, avcılık ve insan nüfusunun artması sebebiyle tükenmiş durumda. Kalanların  da sayıları çok azalmış” dedi. Turvey, bu yüzden yeni bir türe rastlamanın büyük bir ayrıcalık olduğunu belirtti.

Bilim insanları Çin’de ve Myanmar’da 200 Skywalker şebeğinin yaşadığını tahmin ediyor. Yeni türün neslinin ciddi tehlike altında olduğuna dikkat çekiliyor. Dr. Turvey, yeni türün keşfedildiği bölgede bilim insanlarının 2 bin 500 metre yüksekliğe tırmanmak zorunda kaldığını, çünkü daha alçak bölgelerdeki tüm ağaçların kesildiğini belirtti.

Şebek (Macaca) Hakkında

Köpeksi maymunlar (Cercopithecidae) familyasından bir primat cinsi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir