Atığı atmanın da bir yolu, yöntemi var

Atila Alpöge*

“Elimdeki yoğurt kabını sokaktaki düzenli çöp kutularına atmak üzereydim.  Karton kısmını kopardım, alüminyum kapağını ayırdım.  Tam bu sırada yanımdaki arkadaş karısına döndü ve ‘Bak, seninki Alman usulü çöp atmasını sonunda öğrendi’ dedi.”  Amerikalı gazeteci böyle anlatıyor, bir Alman kentinde yaşadığı sahneyi.  “Bu sözde tuhaflık yok!  Çünkü Almanlar çöpü ayırıp atmanın, atıkları geri kazanmanın dünya şampiyonlarından.”

almanyada-atiklar-2Atıklar konusunda kapsamlı bir araştırma yürütmüş olan OECD’ye göre Almanlar gerçekten de atık kültüründe çok başarılı.  Araştırmaya göre Almanlar atıklarının tamamını ayırıp ayrıştırıyorlar ve özel olarak tanımlanmış olan değişik renkli çöp kutularına koyuyorlar.  Bunların %65’i geri kazanılıyor ve yeniden kullanılıyor.  %22’si yakılarak elektrik enerjisine dönüştürülüyor.  %13’ü ise sadece yakılıyor.  Toprağa gömmeye gelirsek…  bunun miktarı “yüzde sıfır”.

OECD araştırmasının verdiği tablolara bakıp Türkiye olgusuna da bir göz atalım.  Geri kazanma %1, elektrik üretiminde kullanma %0, sadece yakma %0 ve toprağa gömme %99.

almanyada-atiklar-1Almanya’da mahalle aralarında oluşturulmuş özel alanlarda siyah kutulara genel çöp atılıyor.  Mavi kâğıt için.  Sarı plastiklere ayrılmış.  Kahverengi ise organik çöpe, yani kompostlamaya, gübreye dönüştürülecek çöplere.  Beyaz camlar için beyaz, renkli camlar için yeşil geçerli.  2015’ten beri Almanya’da her belediye bu sistemi kurmak zorunda.  Bunun sonucu olarak da örneğin her yıl 10 milyon ton gübre oluşturuyorlar, ya da enerji santrallarında kullanılacak biyogaz.

Bizde ise, bazı yerleşmelerde, özellikle sokaklarda, kaldırımların yanı başında, üstü açık, sinek toplayan, koku salan birtakım variller, garip kutular görüyoruz.

Almanya’nın başarısının nedenlerinden biri çok iyi bir düzen kurmuş olmaları.  Tren ve metro istasyonlarında, kent meydanlarında, parklarda, okullarda, stadyumlarda farklı renkli çöp kutusu dizilerini yaygın olarak görüyorsunuz.  Öte yandan, siz bir yabancı olarak, usulleri bilmeden, onu bunu gelişi güzel atmaya kalkarsanız, hemen bir Alman müdahale diyor, “Oraya değil, buraya!” diye.

OECD’nin 99 sayfalık ve 2015 tarihli çarpıcı, ayrıntılı, bol şemalı ve tablolu raporuna da göz atabilirsiniz.  Buraya tıklayarak.  Oradan örnek olarak bir şema verelim.  Bunda ülkelerin atıkları ne yaptıkları görülüyor.  Açık sarı geri kazanma ve gübreleme için.  Koyu sarı enerji elde etme.  Koyu kahve rengi de toprağa gömme.

atik-politikasiÖte yandan Avrupa Çevre Ajansı da 15 Kasım 2016’da benzeri ve yararlı bir rapor yayımlamış.  Bağlantısı burada.

 Ekogazete, 30.11.2016  /  Yararlanılan kaynak:  Melissa Eddy, The New York Times, 28.11.2016

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://ekogazete.wordpress.com/2016/11/30/atigi-atmanin-da-bir-yolu-yontemi-var/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir