Midilli’de mülteciler kar altında yazlık çadırda kalıyor

Yunanistan’ın Midilli Adası’nda bulunan Morias kampında kalan binlerce mülteci tüm çağrılara rağmen yazlık çadırlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışması karşısında yetkili makamların tek ‘önlemi’ çadırların üzerine “Birleşmiş Milletler logolu branda”lar sermek oldu.
Özellikle gece saatlerinde ısının oldukça düştüğü ve don yaşanması da koşulları zorlaştırıyor. Söz konusu kamptta kantin olarak kullanılan bir kaç naylon barakada bulunan odun sobaları  ihtiyaca cevap vermezken göçmenler  şehrin merkezinde sığınıp, ısınacak yerler aramaya başladı.

Seyit ALDOĞAN’ın Evrensel’de yer alan haberde, Midilli belediyesi yetkililerince, belediye tarafından kurulan Karatepe bölgesindeki   konteynerlerden oluşan kampta ise şartların daha iyi olduğu ve ısınma ve sıcak yemek sorununun bulunmadığı açıklandı.
Hava şartlarına rağmen önlemlerin alınmaması Yunanistan’da hükümete yönelik eleştirilerin yoğunlaşmasına da neden oldu. Hükümet cephesinden gerekli açıklamalar yapılmazken çok sayıda medya organı kamplarda yaşayanların “insan” olduklarını hatırlatarak bu “suç ve ayıba” neden olanların hesap vermesi gerektiği üzerinde durdu.

Yunanistan’da göçmenlerden sorumlu olan BM temsilcisi Adrian Edouard da, “Şu anda Midilli, Samos, Ve Hios (Sakız) adalarındaki durumdan kaygı duyuyoruz. Samos adasında içlerinde kadın ve çocukların olduğu 700 kişi ısınma sorununun çözülmemiş olduğu kamplarda kalıyorlar” açıklamasını yaptı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir