Anayasa değişikliği teklifinin maddelerinin görüşülmesine 338 evet oyuyla geçildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunulan anayasa değişikliği teklifinin maddelerinin görüşmelerinin başlaması için oylamaya geçildi. Oylama sonucu açıklandı ve 1.15’de oylama sonuçları açıklandı.

Teklifin maddelerinin görüşülmesine geçilmesine 338 evet oyu çıktı. 134 hayır oyu çıktı. 5 boş oy çıkarken, 2 de çekimser oy çıktı. 1 oy ise geçersiz sayıldı.

AKP ve MHP’nin oy toplamı 344, bu durumda başkanlık yanlısı blokta 6 fire bulunuyor.

 

HDP grup olarak oylamayı boykot etti.

CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer Meclis’ten canlı yayın yaparak AKP’li vekillerin paravanlara girmeden, oylarını göstererek kullandıkları ve gizli oylama kurallarına rivayet edilmediğini gösterdi. Usluer yayını sırasında Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın oyunu açıkta kullandığını da gösterdi. İtirazlar üzerine Akdağ’ın “sana ne” diyerek muhalefet vekillerinin üzerine yürüdüğü görülüyor.

AKP Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz (manşet fotoğrafı) oyunu gösterirken poz verdi.

Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın’a CHP’nin yaptığı gizli oy usulüne uyulmadığı itirazı üzerine AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’a söz verdi.

Elitaş, yaptığı açıklamada mualefet vekillerinin canlı yayın yaparak oylamanın gizliliğini ihlal ettiklerini savundu.

Başkanvekili Aydın, CHP’nin itirazını işleme koymadı ve ardından maddelerin tek tek okunmasına geçti. Verilen kısa aradan sonra Aydın oturuma salı gününe kada ara verdi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir