Küresel Veri Gazeteciliği Merkezi

2012 yılından beridir Veri Gazeteciliği Ödülleri’ni düzenleyen Küresel Editörler Ağı (The Global Editors network (GEN), Google News Initiative (DNI) tarafından geçtiğimiz Kasım ayında Küresel Veri Gazeteciliği Merkezi’nin kurulması için fon sağlayacağını duyurmuştu.

GEN, merkezin gelişmesi için 13 sorudan oluşan bir anket paylaşarak konunun uzmanları, eğitimciler ve veri ile çalışanaların Veri Gazeteciliği Merkezi’nden hem beklentilerini anlamak hem de tam olarak ihtiyaçların ne olabileceğini anlamak istiyorlar. Anketin sonunda kurulacak küresel merkez için isim öneri talep ediliyor ve önerisi geçen kişinin 22 Haziran’da gerçekleşecek olan Veri Gazeteciliği Ödülleri gecesine ücretsiz olarak katılmaları sağlanacak.  22 Ocak’ta kapatılacak ankete siz de katılabilirsiniz 

Küresel Veri Gazeteciliği Merkezi Hakkında

Merkez , veri gazetecileri ve veri gazeteciliği için özel içeriklerle birlikte geniş bir kaynak olmayı hedefliyor.  Bu bağlamda merkez, olası tüm forumlar, araçlar, platformlar, üretimler, girişimler, programlar, çalışmalar vb. ile veri gazeteciliği topluluğunun üyeleri (gazeteciler, medya kuruluşları, tedarikçiler, basın kuruluşları, STK’lar vb.) arasında bağlantı kuracak ve daha fazla işbirliği yapacak. Veri Gazeteciliği için inovasyon ve yeni uygulamaların geliştirilebildiği alana dönüşmeyi de hedefliyor.

Veri Gazeteciliği Merkezi (Data Journalism Hub),  doğru araçların kullanması, bilgi sağlanması vb. pek çok konuda dünya genelinde bu alanı daha doğru ve işlevsel hale getirmek için geliştirilecek.  GEN yetkilileri bu kaynağın Veri Gazeteciliği’nin gelişmesi ve daha iyi yapılabilmesi için çok önemli bir destek olduğunu belirtiyorlar.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.verigazeteciligi.com/kuresel-veri-gazeteciligi-merkezinin-gelisimi-icin-anket/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir