Gazeteci ve Aktivistler için ‘Sınır Tanımayan Güvenlik’ İnisiyatifi Başlatıldı

Yıllardır, aktivistlere ve gazetecilere yönelik siber saldırıları analiz eden “iyi” hacker Cladio Guarnieri, sivil topluma karşı sorumluluk çağrısında bulundu. Guarnieri, riskli işlerde çalışan bu kişilere yardım amacıyla bir inisiyatif başlattı. Guarnieri, beyaz şapkalı hackerları içine almayı hedeflediği projeyi 28 aralıkta Hamburg’daki Kaos İletişim Kongresi Hack Festivalinde ilan etti ; “Sınır Tanımayan Güvenlik” [1].

Mehmet Taşnıklı’nın haberinde, Guarnieri sivil toplumun kendisini koruyamadığını hatta sorunun varlığını farkında bile olamayabileceğini söylüyor. “Security Without Borders” websitesinde “Yardım Talebi” diye bir buton bulunuyor. Arkasındaki formda, “ne çeşit iş yaptığınızı” ve “ne tür yardım istediğinizi” soruyorlar. Bu yardım türünün aktivistler ya da gazeteciler için, güvenlik değerlendirmesi, genel tavsiye ya da saldırı altında olan bir kişiye (mesela şüpheli bir linke tıklamış olan) yardım olabileceği kaydediliyor. Gelen yardım talebi, daha sonra grubun iç haberleşme platformuna gönderiliyor.

Guarnieri projenin şu anda kötücül kod analisti, mühendis ve sistem yöneticilerinden oluşan 20 kişilik bir grup olduğunu belirtiyor. Bunların bazıları kurumsal güvenlik alanında, bazıları akademisyen olarak, bazıları da insan hakları organizasyonlarında çalışıyormuş. Amaçları ise zamanlarını, küresel toplumun iyileşmesine adamak olarak veriliyor.

Guarnieri projenin yeni başladığını, zaman içinde güvenilen kişilerin davet edileceğini söylüyor. Aynı zamanda riskli gruplarda çalışanlara (yani gazeteci ve aktivistlere) son açıkları ve siber güvenlik alanındaki gelişmeleri anlatan bir bülten yaratmayı planlıyorlar.

Projenin hem web sitesi, hem de mail adresi var. Aşağıdaki tweet’te bu mail adresini görebilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir