Dersim’de nesli tükenmekte olan boz ayılar kaçak avcıların hedefinde

Dersim’de nesli tükenmekte olan ve koruma altında olan boz ayılar kaçak avcıların hedefinde. En son merkeze 13 kilometre uzaklıkta olan Söğütlü Çeşme köyü yakınlarında kış uykusuna yatan 5 yaşındaki ayı avcılar tarafında ininden çıkartılarak vuruldu.

Evrensel’de yer alan haberde, bu mevsimde yerli ve şehir dışından gelen avcıların mekanı haline gelen Dersim’de yaban keçileri, kınalı keklikler, boz ayılar kaçak olarak avlanıyorlar. Yetkililer eleman ve araç yetersizliğinde dolayı gelen bir çok ihbara ya sınırlı ya da hiç müdahale edemediklerini ifade ediyor.

Dersim’de yaşayan boz ayıların vurulması yasak olmasına rağmen her yıl onlarcası arıcılar, sürü sahipleri ve kaçak avcılar tarafından öldürülüyor. Yasağa rağmen bu güne kadar her hangi bir cezai yaptırım da uygulanmamış durumda. Boz ayının vurulmasının para cezası ise on beş bin lira olarak belirlenmiş. Ancak bu para ceza uygulanmadığı içinde ayıları zevk için bile vuruluyor.

Bozayı Hakkında

Bozayı (Ursus arctos), ayıgiller (Ursidae) familyasından Türkiye, Kıbrıs, Balkanlar, Sibirya, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika’da yaşayan bir ayı türü. Batı Avrupa’da çok avlanıldığından şimdi ancak Pirene Dağlarında ve İskandinav ülkeleri’nde rastlanır.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir