Dağ Medya 2017 Planları

Değerli DM Okurları;

11 Şubat 2011‘de yayın hayatına başlayan DağMedya(DM) geçen 6 yılda üç ay uygulanan TİB sansürü dışında kesintisiz yayın yaptı. Hayvan özgürlüğü başta olmak üzere gündemde yeterince yer alamayan haberlere yer vererek, sloganda da olduğu gibi “Duyarlı Medya”  olmaya kesintisiz özen gösterdi.

 

6 yılda Dağ Medya birçok ismin yazılarının yer aldığı bir adres, sanat faaliyetlerini duyurduğu  bir mecra, gazeteciliğe başlama nedeni, kariyere başlarken  bir referans, staj yapmak için özgür bir alan oldu ve bu süreçte Veri Gazeteciliği(#vg) alanında faaliyetler yürüterek, ortak girişimlerle atölyeler düzenleyip sayısız eğitimlere imza attı.

DM sahip olduğu niş kitle ile Türkiye gündemine günde ortalama 10 bin kişiye hiçbir reklam, sosyal medya çalışması yapmadan tamamen gerçek üyelere ve takipçilere ulaşarak habercilik yaptı.

2017’de de, 2018’de de… yapmayı hedefliyor ama biraz daha değişerek ve gelişerek.

Bu bağlamda, Dağ Medya 2017 yılında üç büyük , üç orta  hedef üzerine yoğunlaşmayı planlıyor.

 

Bunlar şöyle:


Büyük

1)Veri Dükkanı Projesinin Hayata Geçirilmesi


Bu projenin amacı ham, erişimi zor, yapılandırılmamış verilerin toplanıp, yapılandırılmasını sağlayıp veri gazetecilerinin çalışmalarını sürdürmesine yardımcı olma. Veri Gazetecileri sitede geliştirilecek özel bölümde ham verilere, özel veri setlerine ve veri hizmetlerine hem ücretsiz hem sembolik bir bütçe ile erişebilecekler. Bu proje Dağ Medya’nın Veri Gazeteciliği misyonu doğrultusunda bir kamu yararı hedefiyle geliştirecektir.

https://dagmedya.net/category/veri/veri-dukkani/  

 

2)DM’nin Tamamen Veri Gazeteciliği Yapan Bir Haber Sitesine Dönüşmesi &Veri Ekibinin Oluşturulması

6 yılda hem dosya konularına hem de gündemi takip ederek günlük ortalama 10 haber yayına alan Dağ Medya, yeni dönemde veri ile çalışma disiplinini daha fazla artırarak, yılın sonunda tamamen veri gazeteciliği yapan bir haber sitesi olmayı ve bunu da kuracağı veri ekibi ile yapmayı hedefliyor.

 

3)Veri Okuryazarlığı Üzerine Danışmanlık Hizmetlerinin Verilmesi

-Haber Merkezlerinde Veri Bölümü Oluşturma Eğitimi
-Veri Gazetecileri için MS Excel & Google e-tablo kullanımı eğitimi
-Veri Gazeteciliği için  Pivot Tablo Kullanma Eğitimi
-Veri’den Hikaye Anlatma Teknikleri Eğitimi
-Excel Uygulamasının Genel İşlevleri
-Veri Analizi & Filtreleme Eğitimi
-Veri Temizleme Eğitimi
-Veri Görselleştirme Eğitimi (Haritalama, Grafik, Tablolar)
-Webden Veri Kazıma Eğitimi
-PDF’den Veri Kazıma Eğitimi
-Açık Veri Eğitimi
-Veri Doğrulama Eğitimi
-Gazeteciler için Kod Eğitimi
-Gazeteciler için İstatistik Eğitimi

Danışmanlık Hizmetleri kapsamında saatlik, günlük, üç günlük, bir haftalık  hizmetleri aşağıdaki adreste detaylı olarak bütçesi ile yer alacak: http://www.verigazeteciligi.com/


Orta

4)İşçi Ölümleri Açık Veritabanı’nın Geliştirilmesi ve Güncellenmesi

Soma Faciası sonrası geliştirilen açık veritabanı geliştirilerek, güncellenecek ve gazetecilerin rahat kullanabileceği bir veri kaynağına dönüşecek. Bu veri kaynağının amacı 20 iş koluna ait iş kolu hakkında verilerin güncelliğini sağlamak ve herkesin erişebildiği, veri setlerinden ve grafiklerden rahatlıkla yararlanabildiği bir açık veri gazeteciliği aracı olmak :http://madencilik.dagmedya.net/

5)Hayvanlara Yönelik Şiddetin Görünürlüğü İçin Veri Toplanması & Raporlanması

Hedef hayvanlara yönelik istismarın daha görünür olması için veri toplayıp, düzenli aralıklarla verilerin kamuyla paylaşılıp, istismarın boyutunu görünür kılmak. İlk aşamada e-tablo üzerinde toplanacak verileri, 3 aylık raporlar ile veri dükkanı bölümünde yayımlanarak, herkesin erişimine açılacak. Veri toplama sürecinde destek alınacak ve bazı uzman istemler kullanılacak.  

6)Veri Gazeteciliği ve Açık Veri üzerine Podcast yayın alt yapısını başlatmak

Haziran ayı itibari ile sponsorlu açık veri, veri gazeteciliği ve veri görselleştirme konularına ve kamu yararı boyutuna dikkat kesilen podcast yayınları yapılması hedefleniyor.  Türkiye’den ve Dünyadan uzmanların konuk edilmesi planlanan podcast yayının formatı, hedefi  ve sponsor sürecinin hazırlıkları sürüyor.

 


6 inovatif gelişme ile 2017’ye hedef koyduk ve gelecek yıl yenileri ile gelişmesini ümit ediyor, şiddetsiz, sansürsüz, sevgi dolu bir yıl diliyoruz.

Veriniz açık olsun,
İyi bir yıl dileriz

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.