Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Suriye’de Ateşkes Her An Olabilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de ateşkesin her an olabileceğini belirtti. “Suriye’de ateşkes, her an olabilir. Yılbaşından önce biz bunu tamamlamayı düşünüyoruz.

“Liderler iradeyi ortaya koydu. Uzmanlarımız sürekli müzakere ediyoruz muhalefet ile Rusları bir araya getirdik. Rejimin garantisi Rusya olacak.

“Rejim ile aynı anlaşmayı Rusya imzalayacak. Rusya bunun garantörü olacak ateşkesin ihlal edilmemesi ülke geneline yayılması için.

“Hangi grupların Astana’ya gideceğine dair Ruslar ile bu anlamda bir anlaşma yapmak üzereyiz.”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, dün, Rusya ve Türkiye’nin Suriye’de bir ateşkes planı üzerinde anlaştığıyla ilgili haberler için “Yeterince bilgim yok” demiş, anlaşmayı doğrulamamıştı.
Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin YPG’ye silah yardımında bulunduğu iddialarını yalanladığı açıklamasına ilişkin konuştu. ABD Ankara Büyükelçiliği’nin “ABD hükümeti, YPG veya PKK’ya silah ya da patlayıcı sağlamamıştır; nokta” ifadesini kullandığı açıklamasına da ilişkin şu ifadeleri kullandı.

“Bugüne kadar ABD, YPG’ye silah vermiştir; nokta.”

“Koalisyon operasyona destek vermiyor”
Çavuşoğlu, ABD ve koalisyonunun Fırat Kalkanı Harekatı’na destek vermediğini de söyledi.

“Amerika’nın içinde olduğu koalisyon belli bir zamandan beri Fırat Kalkanı Operasyonumuza havadan destek vermiyor.”

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün “Fırat Kalkanı Harekatında, ABD’nin yönettiği koalisyon güçlerinin hava desteği vermemesine” ilişkin soruya şöyle cevap vermişti.

“Koalisyon güçleri, ne diyorlardı başından, başında söyledikleri şuydu ‘DEAŞ, terör örgütüne karşı bütün mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz’ diyorlardı. Hatta bizi de DEAŞ’a destek vermekle suçluyorlardı. Şimdi hepsi ortadan kayboldu, tam aksine terör örgütüne DEAŞ da dahil olmak üzere YPG/PYD bunlara destek veriyorlar, çok açık net ortada.” ABD’den yapılan açıklamada ise Erdoğan’ın iddiası “gülünç” diye nitelendi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.