CHP’li Tanrıkulu Başbakan’a IŞİD’in Yaktığı İddia Edilen Askerleri Sordu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları tarafından yakılarak öldürüldüğü iddia edilen Türkiye askerlerini sordu.

Bianet’te yer alan haberde, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası konuya ilişkin bir soruya “medyadaki bazı arkadaşlar ayaklarını denk alsınlar” şeklinde yanıt verdiğini hatırlatan Tanrıkulu, Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

* IŞİD’in iki Türkiye askerini yakması iddiaları ile ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılacak mıdır?

* IŞİD’in iki Türkiye askerini yakması iddiaları ile ilgili olarak muhalefet liderlerinin kamuoyunun aydınlatılmasına ilişkin taleplerine karşılık nasıl bir tavır sergilenecektir?

* IŞİD’in iki Türkiye askerini yakması iddiaları ile ilgili olarak ortaya çıkan görüntülerin gerçek olup olmadığına ilişkin olarak Reuters Haber Ajansının videoyu incelediğini ve gerçek olduğunu belirttiğini ifade eden bir haber yayınlaması hakkında ne düşünülmektedir? Bu konuda “medyadaki bazı arkadaşlar ayaklarını denk alsınlar” ifadesi bir açık tehdit olup, bu ifade anayasal bir suç teşkil etmemekte midir?

* Vatandaşların can güvenliğinin sağlanması devletin sorumluluğunda değil midir?

* Basın ve haber alma özgürlüğü hususunda hakikatin peşine düşen ve IŞİD’in iki Türkiye askerini yakması iddiası ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirerek mesleğini icra eden basın mensuplarının, gazetecilerin “ayaklarını denk almaları”ndan kasıt nedir? “Ayaklarını denk almayan” basın emekçilerine yönelik AKP Hükümeti tarafından nasıl bir tavır izlenecektir?

* İfade özgürlüğü ve basın özgürlüğü AKP için ne anlama gelmektedir?

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.