Anayasa Teklifinin 3. 4. ve 6. Maddesi Kabul Edildi, 5. Madde Geri Çekildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu’nda Cumhurbaşkanına yürütme yetkileri veren Anayasa değişikliği teklifinin görüşülmelerinde dün gece 3., 4. ve 6. maddeleri kabul edildi, 5. madde geri çekildi.

Milletvekili seçilebilme yaşının 25’ten 18’e indirilmesini ve “Askerlikle ilişiği olanların” milletvekili adaylığına başvuramamasını öngören 3. madde kabul edildi.

Bianet’te yer alan haberde, kabul edilen 4. maddeye göre, Anayasanın “TBMM’nin seçim dönemi” başlıklı maddesi, “TBMM ve Cumhurbaşkanının seçim dönemi” olarak değişiyor. Seçimler 4 yılda değil 5 yılda bir yapılacak. Cumhurbaşkanlığı seçiminde birinci oylamada gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde belirtilen usule göre ikinci oylama yapılacak.

“Yedek milletvekilliği” düzenlemesini içeren 5. madde, verilen önergeyle metinden çıkarıldı. Maddeyle, TBMM üyeliklerinde boşalma olması halinde ara seçime gidileceğine yönelik hükmün de kaldırılması öngörülüyordu.

Kabul edilen 6 madde ise TBMM’nin yetkilerini belirliyor. Maddeye göre, TBMM’nin görev ve yetkileri; kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak, bütçe ve kesinhesap kanun tekliflerini görüşmek ve kabul etmek, para basılmasına ve savaş ilanına karar vermek, milletlerarası andlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, TBMM üye tam sayısının beşte üç çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilanına karar vermek, Anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmek olarak belirleniyor.

Komisyon başından itibaren HDP ve CHP’nin itirazlarıyla devam ediyor. 3. maddenin kabul edilmesiyle komisyonda tartışma çıktı,
CHP ve HDP milletvekilleri 3. Maddeye tepki gösterdi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, “Burada tiyatro oynamıyoruz. Muhalefetin söz hakkı engelleniyor. Milli iradeden bahsediyorsunuz ama burada milletvekillerini konuşturmuyorsunuz. Daha önce bu filmi gördük. Kargaşa yaratarak, karga tulumba maddeleri geçirmek istiyorsunuz. Halktan korkuyorsunuz, İçtüzüğü ihlal ediyorsunuz, yazıklar olsun. Anayasa çalışmalarında böyle üslup olmaz.” diye konuştu.

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, “Ne önergeyi duydum, ne oylamayı gördüm ne de oylamamaya katıldım. Niye bu kadar acele? Madde görüşmelerine yeniden dönelim, komisyon üyelerine söz hakkı verelim” dedi.

Bugün 14:00’te devam edecek
Komisyon dün Mustafa Şentop başkanlığında yedinci kez toplandı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) anayasa değişikliği teklifini 316 imzayla TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a 10 Aralık 2016 günü sunmuştu. Çalışmalarına 20 Aralık’ta başlayan komisyonda teklifin geneli üzerinde görüşmeler yapılıyordu. 24 Aralık’taki toplantıda AKP milletvekillerinin yeterlilik önergesiyle teklifin maddelerine geçilmesi oylanmış ve kabul edilmişti. CHP milletvekilleri oylamaya itiraz etmişti.

Görüşmelere bugün saat 14.00’te devam edilecek.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.