Anayasa Değişikliğinde İki Madde Kabul Edildi

Anayasa değişiklik teklifinde ilk iki madde komisyondan geçti. Komisyonda AK Partili üyeler Şanlıurfa Milletvekili Kemalettin Yılmaztekin, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ve Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu tarafından teklifin birinci maddesine ilişkin görüşmelerle ilgili ‘yeterlilik’ önergesi verildi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay söz alarak, yeterlilik önergesi yolunu uygun bulmadıklarını bildirdi. Yeterlilik önergesinin İçtüzük’te yerinin olmadığını belirten Altay, ancak geçmişte ve halihazırda Plan ve Bütçe Komisyonu’nda uygulandığını, bu yolla gündeme getirilebildiğini söyledi.

Engin Altay, konunun önemli olduğunun altını çizerek, en azından her milletvekilinin söz alabilmesini sağlayacak bir yaklaşım sergilenmesini istedi.

Komisyon Başkanı Mustafa Şentop ise çalışmaların başından bu yana bugün hariç 3 dakika ve üzerinde konuşan milletvekili sayısının 80 olduğunu belirterek, yeterlilik önergesini oya sundu.

Önergenin oylanmasına CHP ve HDP milletvekilleri tepki gösterdi. Milletvekillerinin tepkileri sırasında önerge kabul edildi. Daha sonra teklifin birinci ve ikinci maddesi oylanarak kabul edildi.

Anayasa Komisyonu’nda kabul edilen ‘yargı yetkisi’ başlıklı birinci maddeye ‘tarafsız’ ibaresi eklendi.

Yargı yetkisi maddesinin mevcut anayasadaki hali şöyle:

MADDE 9 – Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır.

Kabul edilen değişiklik şöyle:

YARGI YETKİSİ MADDE 9 – Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.