Suriye’nin el Bab kentinde yaralanan asker hayatını kaybetti

Suriye’de sürdürülen Fırat Kalkanı adlı harekat kapsamında, el Bab kentindeki saldırıda yaralanan bir asker Antep’te tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. İslam Devleti’nin (IŞİD) geçen haftaki saldırılarında iki günde 16 asker öldürülmüştü. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, saldırıda yaralanan 85 askerin Türkiye’ye getirildiğini ve tedavilerinin sürdüğünü açıklamıştı.

Doğan Haber Ajansı (DHA), Tatvan 10. Komando Alayı’nda görevli olan sözleşmeli erin de geçen hafta el Bab’da, IŞİD mensuplarının düzenlediği saldırıda ağır yaralandığını yazdı.

Saldırının ardından önce sınır hattına, ardından ise helikopter ile Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan asker, bu sabaha karşı tedavi gördüğü yoğun bakım ünitesinde yaşamını yitirdi.

Askerin cenazesi otopsi işlemlerinin yapılması için Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) 24 Ağustos 2016’da başlattığı Fırat Kalkanı adlı harekatta toplam 37 asker hayatını kaybetmişti, bugün bu sayı 38’e yükseldi.

TSK da bu sabah yaptığı açıklamada, el Bab’dan kaçmaya çalışan en az 30 sivilin, dün IŞİD’in mayın ve el yapımı patlayıcılarla düzenlediği saldırıda hayatını kaybettiğini ifade etti.

TSK ayrıca, IŞİD’e ait 113 hedefin vurulduğunu, bu hedefler arasında örgütün barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçlarının olduğunu açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Türkiye’nin Suriye’deki hava saldırılarında, geçen hafta sadece iki günde 24’ü çocuk 13’ü kadın 88 sivilin öldüğünü açıklamıştı. SOHR, böylece son dört ayda Türkiye’nin hava saldırılarında hayatını kaybeden sivillerin sayısının 250’ye ulaştığını ifade etti. TSK ise sivil ölümlere ilişkin iddiaların doğru olmadığını açıklamıştı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : Bianet, Ajanslar, Dağ Medya

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.