Uluslararası Uzay İstasyonu 2 Aralık’ta Çıplak Gözle Görülebilecek

Ali Çağlar

An itibariyle 6 mürettebat taşıyan ve kütlesi yaklaşık 450 ton olan Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) , 2 Aralık’ta haritadaki rotayı takip ederek yaklaşık 430 km yukarıdan geçecek. Bizler de yörüngedeki en büyük yapay uydu olan UUİ’nun üzerimizden saatte ortalama 28.000 kilometre gibi baş döndürücü bir hızla geçişini çıplak gözle görebileceğiz.
Detaylara geçmeden önce hemen söyleyelim, üzerimizden ilk defa geçmiyor! Dünya çevresinde bir günde 15,5 tur atıyor ve çoğu kez de üzerimizden geçiyor. Ancak bu geçişler sırasında; zamanlama, bakış açısı, yön, ışık kirliliği, bulutlar… gibi faktörlerin yetersizliğinden dolayı göremiyoruz. Ama bu sefer farklı olacak. Çünkü, matematik bize doğru zamanda doğru yöne bakarsak görebileceğimizi söylüyor.

Size tavsiyemiz; bir bardak çay alın ve konuma uygun bir balkona çıkın. Android cep telefonunuza ISS Detector adlı uygulamayı indirip program içindeki radardan takip edin. (Bu arada bir çok program var bu en işlevsel olanlarından biri). Size ne taraftan saat kaçta ortaya çıkacağını, parlaklık derecesini, hızını, açısını, yüksekliğini, kaç dakika-saniye görebileceğinizi gösterecektir.

Yazının devamı için tıklayınız: http://www.fizikist.com/uluslararasi-uzay-istasyonu-2-aralikta-ciplak-gozle-gorulebilecek/

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir