Öğrenci Yurdunda Yangın: 11 Öğrenci ile Bir Eğitmen Hayatını Kaybetti

Adana’nın Aladağ ilçesindeki 3 katlı Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

Adana’da Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda akşam saatlerinde yangın çıktı. Yangında, 12 kişi hayatını kaybetti, 22 kişi yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Hayatını kaybedenlerden 11’inin öğrenci, birinin de okulda görevli bir kişi olduğu belirtildi. Adana Valisi Mahmut Demirtaş, ilk belirlemelere göre yangının elektrik kontağından çıktığını söyledi.

Pencereden atlayarak kurtuldular

İçeride bulunan öğrencilerden bazıları paniğe kapılarak birinci ve ikinci kat pencerelerinden atlayarak canlarını kurtarmaya çalıştı. Bazı öğrenciler de üst katlara kaçarak çatı katına sığındı. Aladağ ve Adana Büyükşehir Belediyesi ile Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri yangına müdahale etti. Pencerelerden atlama sonucu vücudunda kırıklar oluşanlar ile dumandan etkilenen öğrenciler, sağlık ekiplerinin ilk müdahalelerini yapmasından sonra hastanelere kaldırıldı.

 

Yangın 3 saatte söndürülebildi

İtfaiyenin çabaları sonucu yangın 3 saat sonra kontrol altına alındı. Cesetler otopsi için adli tıp kurumuna götürüldü. 9 cesedin 1 ambulansla götürülmesi dikkat çekti.

 

İtfaiye: Yangın elektrik kontağından çıktı

Adana İtfaiye Daire Başkanı Fatih Durukan, ilk belirlemelere göre yangının elektrik kontağından çıktığını söyledi. Binanın içinin ahşap kaplama, yerlerin de halıyla kaplı olması nedeniyle yangının kısa sürede büyüyüp üst katları sardığı ifade edildi. Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Alpgedik, yangının zemin katta çıktığını, kısa sürede alevlerin yükseldiğini söyledi.

Hayatını kaybedenlerin isimleri

Sare Betül Genç, Fatma Canatan, Semanur Aydoğdu, Gamze Bagir, Bahtınur Baş, Nurgül Pertlek, Tuğba Aydoğdu, Sümeyye Yetim, Cennet Karataş, Sevim Köylü, İlknur Maden, Zeliha Avcı.

Sözlü: Yangın merdiveninin kilitli olduğu anlaşılıyor

NTV yayınına bağlanan Adana Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü,“Yangın merdiveni çocukların cesetlerine ulaşıldığı bölge. Tahminim, yangın merdiveninin kilitliği olduğu anlaşılıyor, açamamışlar. Çocuklar 11-14 yaşındalar” açıklamasında bulundu.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise olayla ilgili yaptığı açıklamada, “12 cenazeye ulaştık” dedi. Ölenlerden 11’inin öğrenci, birinin eğitmen olduğunu belirten Demirtaş, 22 yaralının hastanelerde tedavi altında olduğunu söyledi.

Cenazeler, otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Demirtaş yangının olası nedeniyle ilgili, “İlk çalışmalarımıza göre elektrik kontağından olduğu söylendi” diye konuştu. Demirtaş aynı zamanda 54 kişilik bir kapasiteye sahip üç katlı yurtta 34 öğrencinin bulunduğunu aktardı.

Aladağ İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Alpgedik, yangının zemin katta çıktığını, kısa sürede alevlerin yükseldiğini, üçüncü kat ahşap olduğu için yangının büyüdüğünü söyledi. Ahşap katın yanması ile çatının tamamen çöktüğü belirtildi.

Doğan Haber Ajansı’na göre Salı akşamı 19:30’da başlayan yangın, ilçenin tamamında görülmesi sebebiyle vatandaşların kız öğrenci yurduna akın etmesine yol açtı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Öğrencilerin hepsi ortaokul talebesi, 11-14 yaşlarında” dedi.

Doğan Haber Ajansı’nın aktardığına göre Sözlü, binanın yangın çıkış merdiveni kapısının kilitli olduğunu ileri sürdü. Sözlü, çocukların cesetlerinin yangın merdiveni kapısının yakınında bulunduğunu ifade etti.

AFP haber ajansı da binanın üst katında bulunan çoğu kişinin kapalı bir yangın merdiveni kapısını açamadıkları için hayatını kaybettiğine ilişkin yetkililerin endişe duyduğunu aktardı.

Bazı öğrencilerin yangından kurtulmak için binanın pencerelerinden atladığı belirtiliyor.

Yangın yaklaşık üç saat sonra kontrol altına alındı.

Bakan Kaya: “En ufak bir ihmal bile varsa araştırılacak”

Yangının yaşandığı kız yurduna gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Gerçekten büyük bir acı, 11 yavrumuzu ve bir eğitmenimizi kaybettik. Bugün buraya acı paylaşmaya geldik” dedi.

Kaya, Bakanlık’tan 32 kişilik bir psikososyal destek ekibinin adli tıp kurumunda ve hastanelerde ailelere destek vermek için bulunduğunu söyledi.

Kaya, aynı zamanda sözlerine “En ufak bir ihmal bile varsa araştırılacak” diyerek devam etti.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de bölgeye gelerek yaralıları ziyaret etti.

Erdoğan ve Yıldırım Bilgi Aldılar

Anadolu Ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın Adana Valisi Mahmut Demirtaş’tan bilgi aldığını aktardı.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, twitter’dan yaptığı açıklamada, “Adana’da bir öğrenci yurdunda çıkan yangında hayatını kaybeden kardeşlerimiz var. Brüksel’de aldığım bu acı haber yüreğimizi yaktı” ifadesini kullandı. Aynı şekilde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da twitter’dan taziye mesajı yayınladı.

 

MEB Bakanı Yılmaz’dan açıklama

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Adana’nın Aladağ ilçesindeki bir özel öğrenci yurdunda çıkan yangına ilişkin, “Yurtta kalan 31 kişi. 17 kişi hafif yaralı olarak hastanelerde. 11 kişinin de hayatını kaybettiği şeklinde bir bilgi ulaştı” dedi.

TBMM’deki görüşmeler sırasında söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Adana’nın Aladağ ilçesinde bir özel öğrenci yurdunda çıkan yangına ilişkin bilgi verilmesini talep etti.

Bunun üzerine açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, “Bize gelen rakamlara göre, burası Adana’da Özel Aladağ Ortaöğretim Yurdu, bir özel yurt tarafından işletiliyor. Kontenjanı 54, ancak kalan 31 kişi. Şu an 17 kişi hafif yaralı olarak hastanelerde. 11 kişinin de hayatını kaybettiği şeklinde bir bilgi ulaştı. Ama teyit edilmemiş bir bilgidir” dedi.

 

“Süleymancılar’ın Yurdu”

Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği  adıyla faaliyet yürüten yurdun ‘Süleymancılar’ diye bilinen cemaat tarafından kurulduğu belirtiliyor.

Söndürme çalışmaları sırasında kızının akıbetinden haber alamayan bir öğrenci velisi, “Burası Süleymancıların yurdu. Yurdu yıktılar, çocuklarımızı buraya yerleştirdiler” dedi.

Belediye başkanından soru soran gazeteciye: Hovarda üslubunuz var!
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Özlü, Aladağ’da en az 12 öğrencinin hayatını kaybettiği yangına ilişkin olarak soru soran Gazeteci Nedim Şener’e “Hovarda bir üslubunuz var” diyerek cevap verdi.

Prof. Tayyar Arı: Kader sonuçta

CNN Türk ekranında Şirin Payzın’ın sunduğu Ne Oluyor programına katılan Prof. Tayyar Arı, Adana’da yaşanan yangındaki facia için “Kader sonuçta” yorumunu yaptı.

Payzın’dan açıklama
Şirin Payzın’ın, “Adana’daki yurt yangını faciasında çocuğunu arayan veliyi görmezden geldiği” iddia edildi. Payzın daha sonra yaptığı bir açıklamada görüntülerin ham olduğunu, bu yüzden herhangi bir ses duyamadıklarını söyledi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : dağ medya, bbctürkçe, evrensel, birgün, t24, dha,twitter

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: Adana’daki yangına yayın yasağı getirildi | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir