Photo Credit To DHA

Adana’daki yangına yayın yasağı getirildi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Adana’da ‘Süleymancılar’olarak bilinen cemaatin yurdunda çıkan yangın sonucu 11’u öğrenci 12 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili haberlere yayın yasağı getirdi.

Kurul ayrıca ‘yurt çapında huzur ve güven ortamının bozulmaması’için de yasaktan önce yapılan haberlerin de kaldırılmasına karar verdi.

Adana’nın Aladağ ilçesindeki ‘Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdu’ adlı yurtta çıkan yangında ilk belirlemelere göre 10 yaşlardaki 11 çocuk ile bir eğitmen hayatını kaybetmişti. 22 öğrenci de yaralanmıştı.

Valilik, yangının binada meydana gelen elektrik kontağı yüzünden çıktığını belirtirken, yurttaki yangın merdivenin kapısınınsa kilitli olduğu ortaya çıkmıştı.

AA’nın haberine göre RTÜK, Aladağ İlçesi Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla soruşturma tamamlanıncaya kadar yayın yasağı getirilmesini ve yapılan yayınların da kaldırılmasının kararlaştırıldığını duyurdu.

RTÜK, Aladağ Sulh Ceza Hakimliği’nin kararını internet sitesinden yayınladı.

Kararda şöyle dendi: “Bazı basın ve yayın organlarında yanlış bilgiler verildiği, ölenlerin kimliklerinin yanlış söylendiği, yayınların gerek ilçe genelinde gerekse yurt çapında huzur ve güven ortamıyla kamu düzenini bozucu eylem ve davranışlara dönüşebileceği ve yürütülen soruşturmanın akamete uğratılabileceği kanaatiyle yapılan ve yapılacak tüm haberlere, tüm yazılı ve görsel basınla internet ortamında soruşturma tamamlanıncaya kadar yayın yasağı konulması ve yapılan yayınların kaldırılması kararlaştırıldı.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir