Genç fillerin çalıştırılması yasaklandı

Sri Lanka Çarşamba günü  evcilleştirilmiş yabani hayvanlara uygulanan zulmü sona erdirme sürecinin parçası olarak daha sert yasalar çıkardı ve bunlar arasında  genç/yavru fillerin ağır işlerde kullanılmasının yasaklanması da bulunuyor.

Yaban Hayatı Bakanı Gamini Jayawickrama Perera kabineninfil sahiplerine karşı sert yaptırımlar getiren yeni yasal düzenlemeleri onayladığını söyledi. Filler  Sri Lanka’daki Budistler tarafından kutsal kabul ediliyor.

Hayvanlar yasal olarak koruma altında ama sıklıkla sahipleri tarafından zulme uğruyor.

AFP tarafından kabul edilen yeni yasal düzenlemeler sonucu fil sahipleri 10 yaş altındaki filleri fizik işlerde çalıştıramayacak. 5 yaş altı filler ise dini festivaller dahil yürüyüşlerde kullanılamayacak.

Yasal düzenlemeler arasında minimum bakım standardının hayata geçirilmesini hedefleyen, yaprak ve sebzelerin yanı sıra taze meyvenin de dahil edildiği günlük beslenme sisteminin de dahil olduğu 41 yeni düzenleme yer alıyor.

Fil sahipleri filleri günde 5 kilometreden az olmamak üzere yürüyüşe çıkarmak zorunda, hayvanların 2,5 saatlik banyo saati de garanti altına alınıyor.

Bakanlık aynı zamanda filmlerde fil kullanımına da yeni bir düzenleme getiriyor.

Filler filmlerde birbiriyle artık dövüştürülemeyecek. Fillerin yanında havai fişeklerin patlatılması da yasaklandı.

Bu kurallara uymayan fil sahiplerini 3 sene hapis ve fil sahibi olma ehliyetinin elinden alınması cezası bekliyor.

Yeni yasaların yürürlüğe girmesinde son 10 yılda 40 yavru filin ulusal yaban yaşam parkından çalınıp pet olarak tutulmasının etkili olduğu söyleniyor.

https://www.yahoo.com/news/sri-lanka-bans-young-elephants-142131354–finance.html

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir